Ελλάδα

Άντε γεια… Πουέρτο Ρίκο

Όχι, θα κάτσει να χάσει… Η Εθνική επικράτησε 98-84 του Πουέρτο Ρίκο και εξασφαλίζοντας την κορυφή στον πρώτο όμιλο του Προολυμπιακού Τουρνουά έκλεισε ραντεβού με τη Νιγηρία στον κρίσιμο προημιτελικό της Παρασκευής βλέποντας στο βάθος ημιτελικό με το νικητή του Ρωσία-Ανγκόλα. Εξαιρετική επιθετικά, προβληματική αμυντικά τουλάχιστον στο πρώτο μέρος η «επίσημη αγαπημένη», που είχε κορυφαίους τους Σπανούλη (27π.), Πρίντεζη και Μπουρούση (16π.), αλλά και 14/24 τρίποντα!

Σπανούλης και τρίποντα έκαναν τη δουλειά

Η Εθνική ξεκίνησε με πεντάδα τους Καλάθη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μπουρούση, ενώ το Πουέρτο Ρίκο με Μπαρέα, Αρόγιο, Σάντσες, Πίβι και Ράμος. Με αποκλειστικό σκόρερ τον… σεληνιασμένο στα πρώτα λεπτά Σπανούλη η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 13-9. Την ίδια ώρα, οι Πορτορικανοί εκμεταλλευόμενοι τα επιθετικά ριμπάουντ (5 στην πρώτη περίοδο) και την υπεροχή του θηριώδη Ράμος στη ρακέτα έβρισκαν λύσεις στο σκοράρισμα. Παρά τις αμυντικές αδυναμίες, η «επίσημη αγαπημένη» είχε τον έλεγχο και με 6/6 τρίποντα έφτασε να προηγείται με +8 (30-22), προτού ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με 30-27.

Πρόβλημα στη ρακέτα

Με βελτιωμένη εικόνα στην άμυνα, αλλά όχι εξίσου παραγωγική με το πρώτο δεκάλεπτο επίθεση, η Ελλάδα διατηρούσε την πρωτοπορία (38-31). Τα κακά μαντάτα ήρθαν από το φόρτωμα των ψηλών με φάουλ (3φ. ο Μαυροειδής αρχικά και λίγο αργότερα ο Μπουρούσης), που σε συνδυασμό με το μόνιμο πρόβλημα στα ριμπάουντ επέτρεψαν στο Πουέρτο Ρίκο να ισοφαρίσει (40-40). Ένα ξέσπασμα του Σπανούλη έδωσε επιθετικές ανάσες στην Εθνική (47-42), που έκλεισε το ημίχρονο προπορευόμενη με 49-47. Τα 6 αμυντικά ριμπάουντ της Ελλάδας έναντι των 10 επιθετικών του Πουέρτο Ρίκο (19-13 η συνολική διαφορά) ήταν ο βασικός λόγος που το ματς ήταν ντέρμπι…

«Έστρωσε» πίσω, ανέλαβε ο Πρίντεζης μπροστά

Μάντζαρης, Σπανούλης, Παπανικολάου, Πρίντεζης και Μαυροειδής ήταν η πρώτη πεντάδα του δευτέρου μέρους για την Εθνική, που έχασε για πρώτη φορά το προβάδισμα (49-51). Η ελληνική ομάδα δεν πανικοβλήθηκε, αλλά βελτιώνοντας την άμυνά της κι ελέγχοντας καλύτερα τα ριμπάουντ ανέκτησε τα ηνία του ματς, ενώ με τον Πρίντεζη πρωταγωνιστή στην επίθεση έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με 70-62 βάζοντας τα θεμέλια για τη νίκη.

Στεγνό καθάρισμα

Στο +9, 71-62, έφτασε για πρώτη φορά η Εθνική με την εκκίνηση της τέταρτης περιόδου, όμως τα λάθη, το τέταρτο φάουλ από Μπουρούση και Καϊμακόγλου, αλλά και το πείσμα των Πορτορικανών, είχαν ως αποτέλεσμα να μειώσουν στους τρεις (74-71) πολύ γρήγορα. Με τρίποντα από Σπανούλη και Παπανικολάου η Ελλάδα αντέδρασε (82-75), ενώ 4:15 πριν το τέλος αποβλήθηκε με πέμπτο φάουλ ο Μπαρέα. Το τρίποντο του Πρίντεζη, που έφερε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +10, 87-77, φάνηκε να βάζει πρόωρο τέλος στο ματς, τρία λεπτά πριν τη λήξη του. Το φινάλε εξελίχθηκε σε show για την Εθνική, που έφτασε μέχρι και στο +17, 98-81.

Το τελικό 98-84 απλώς επισφράγισε την ανωτερότητα της Εθνικής που εξασφαλίζοντας την πρώτη θέση θα αντιμετωπίσει στον προημιτελικό της Παρασκευής τη Νιγηρία (πιθανότατα στις 21:00 ώρα Ελλάδος, αλλά αναμένεται η επικύρωση από τη FIBA), ομάδα που νίκησε την περασμένη Τετάρτη σε φιλικό στη Βραζιλία. Εφόσον επικρατήσει, στον ημιτελικό του Σαββάτου θα παίξει με το νικητή του Ρωσία-Ανγκόλα. Με νίκη εκεί, παίρνει το εισιτήριο για το Λονδίνο, ενώ με ήττα θα το διεκδικήσει στον μικρό τελικό. Τα άλλα δύο ζευγάρια των προημιτελικών είναι Λιθουανία-Πουέρτο Ρίκο και ΠΓΔΜ-Δομινικανή Δημοκρατία.

Δεκάλεπτα: 30-27, 49-47, 70-62, 98-84.

Ελλάδα: Ζήσης 13, Σπανούλης 27, Πρίντεζης 16, Μπουρούσης 16, Παπανικολάου 9, Καλάθης 8, Καϊμακόγλου 7, Φώτσης 2, Μάντζαρης, Βασιλειάδης, Μαυροειδής.

Πουέρτο Ρίκο: Χουέρτας 8, Αρόγιο 6, Πίβι 10, Μπάλκμαν 13, Γκαλίντο 7, Ράμος 15, Μπαρέα 13, Ροζάριο 2, Ροντρίγκες 2, Σάντσες 4, Σαντιάγκο 4, Φράνκλιν.

Διαιτητές: Γκιρς (Αυστραλία), Μπολτάουζερ (Γερμανία), Γουάιλαντ (Καναδάς).

Επιμέλεια: Χρήστος Ρομπόλης