Αγγλία - Ελλάδα 1-2 (τελικό)

Στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U-19 είναι η Εθνική ομάδα Νέων, η οποία κέρδισε την Αγγλία με 2-1 στον ημιτελικό. Με τα γκολ των Μπουγαΐδη (38') και Λυκογιάννη (108') -είχαν ισοφαρίσει προσωρινά οι Άγγλοι με τον Αφόμπε (56') τα παιδιά του Τσάνα πανηγύρισαν μια άξια πρόκριση. Με δέκα παίκτες λόγω άδικης αποβολής του Καπίνο (44') αγωνίστηκαν οι διεθνείς μας, ενώ έπιασε πέναλτι στο 45+3' ο Διούδης! Παρακολουθήστε την εξέλιξη του αγώνα από το www.sport-fm.gr.

Στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U-19 είναι η Εθνική ομάδα Νέων, η οποία κέρδισε την Αγγλία με 2-1 στον ημιτελικό.

Με τα γκολ των Μπουγαΐδη (38') και Λυκογιάννη (108') -είχαν ισοφαρίσει προσωρινά οι Άγγλοι με τον Αφόμπε (56') τα παιδιά του Τσάνα πανηγύρισαν μια άξια πρόκριση.

Με δέκα παίκτες λόγω άδικης αποβολής του Καπίνο (44') αγωνίστηκαν οι διεθνείς μας, ενώ έπιασε πέναλτι στο 45+3' ο Διούδης! Παρακολουθήστε την εξέλιξη του αγώνα από το www.sport-fm.gr.

Λήξη της αναμέτρησης. Η Ελλάδα στον τελικό!

119' Ευκαιρία με τον Αφόμπε, άουτ η κεφαλιά.

108' Ο Λυκογιάννης κυνήγησε μια χαμένη φάση, τσιμπάει την μπάλα προ του Θορν και με ένα αριστοτεχνικό πλασέ κρεμάει τον Τζόνστον, κάνοντας το 2-1 για την Ελλάδα!

Έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου της παράτασης.

Λήξη του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης.

105' Κίτρινη κάρτα στον Μπουγαΐδη.

104' Στη θέση του Κατίδη, ο Μπακασέτας.

103' Κεφαλιά του Μπάρκλεϊ, μπλοκάρει ο Διούδης.

101' Κίτρινη κάρτα στον Σταφυλλίδη.

Χωρίς φάσεις μέχρι στιγμής η παράταση.

91' Ο Θορν στη θέση του Λάντσραμ.

91' Έναρξη της παράτασης.

Λήξη του ενενηντάλεπτου. Πάμε για παράταση.

90' Τρία λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.

89' Ο Λυκογιάννης από αριστερά πασάρει μέσα στην περιοχή εκεί που κινείται ο Κατίδης, αυτός κάνει περιστροφή και γυρίζει προς την εστία, σουτάρει δυνατά, αλλά ο Τζόνστον πέφτει και μπλοκάρει.

83' Νέο σουτ του Ρέντμοντ, ελάχιστα έξω από τα δοκάρια η μπάλα.

82' Σουτ του Ρέντμοντ, διώχνει και πάλι ο Διούδης.

80' Ο Μπάρκλεϊ σουτάρει δυνατά, διώχνει ο Διούδης!

76' Ο Ρέντμοντ στη θέση του Μπεραΐνο.

72' Ο Μπουχαλάκης στη θέση του Φουρλάνου.

72' Κίτρινη κάρτα για τον Γκάρμπουτ.

71' Ένα σουτ του Μπάρκλει, η μπάλα στρώνεται στον Μπεραΐνο ο οποίος είναι απέναντι από τον Διούδη, σουτάρει, αλλά ο τερματοφύλακας της Εθνικης διώχνει την μπάλα.

68' Ωραία εκτέλεση φάουλ του Γκάρμπουτ από τα 25 μέτρα με το αριστερό, λίγο έξω η μπάλα. Καλή στιγμή για τους Άγγλους.

66' Κίτρινη κάρτα στο Μπάρκλεϊ για σκληρό φάουλ στον Γιαννιώτα.

Πιέζουν οι Άγγλοι τώρα, που έχουν και παίκτη παραπάνω.

56' Σέντρα του Χόλ από αριστερά, πηδάει πιο ψηλά από τους Έλληνες αμυντικούς ο Αφόμπε, 1-1 ισοφαρίζουν οι Άγγλοι.

55' Ο Σταφυλλίδης εκτελεί με το αριστερό, ο Τζόνστον διώχνει με τα πόδια! Μεγάλη φάση για την Ελλάδα.

Λογικό, αφού αγωνίζεται με δέκα παίκτες λόγω άδικης αποβολής του Καπίνο στο πέναλτι που "είδε" ο Χάνσεν στο 44'.

Περιμένει τους Άγγλους η Εθνική που έχει δώσει χώρο.

46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Το κακό και άδικο για τον Καπίνο, είναι πως δεν θα αγωνιστεί στον τελικό εάν περάσουμε.

Ακόμη και οι Άγγλοι, στα Μέσα της χώρας τους κοροϊδεύουν τον Χάνσεν για το πέναλτι που έδωσε.

Λήξη του ημιχρόνου!

45+3 Ο Χολ εκτελεί, ο Διούδης πιανει το πέναλτι! ΝΑΙ!

45+2 Ο Διούδης στη θέση του Διαμαντάκου.

Ο Μπεραίνο βγήκε απέναντι από τον Καπίνο, ο Καπίνο έδιωξε την μπάλα, αλλά ο Χάνσεν, όχι μόνο έδωσε το πέναλτι, αλλά απέβαλλε και τον Καπίνο.

44' Πέναλτι υπέρ της Αγγλίας και αποβολή για τον Καπίνο. Απίστευτο. Ο Καπίνο βρήκε μόνο μπάλα. Τραγική απόφαση του Δανού διαιτητή.

39' Ωραίο πλασέ του Μπεραϊνο, διώχνει ο Καπίνο!

38' ΓΚΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ! Ο Σταφυλίδης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μπουγαΐδης έπιασε την κεφαλιά και έκανε το 1-0 για την Εθνική μας!

37' Νέα καλή στιγμή για την Ελλάδα Ο Γιαννιώτας από αριστερά κινήθηκε ωραία, ξεπέρασε τον αντίπαλό του σουτάροντας, αλλά ο Τζόνστον έδιωξε σε κόρνερ!

35' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα. Ο Γιαννιώτας μαζεύει πάνω του τους αντιπάλους, πασάρει παράλληλα στον Μπάλα, ο οποίος σουτάρει πολύ δυνατά με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Τζόνστον που την παρατηρούσε σαν... άγαλμα.

26' Σουτ του Σταφυλλίδη μέσα από την περιοχή με το αριστερό, αρκετά άουτ η μπάλα.

17' Κίτρινη κάρτα στον Θορπ.

15' Σέντρα του Γιαννιώτα, κεφαλιά του Λυκογιάννη απομακρύνει με τα δάχτυλα ο Τζόνστον προσπαθεί να μπει στη φάση ο Διαμαντάκος, δίωχνει σε κόρνερ ο στόπερ των Άγγλων, Ντάιερ.

11' Ωραίες ενέργειες από δεξιά από τον Γιαννιώτα, έβγαλε και την σέντρα αλλά οι Άγγλοι έδιωξαν την μπάλα.

9' Πολύ δυνατή είναι εν τω μεταξύ, η βροχή που πέφτει στο Ταλίν. Μέχρι στιγμής, ο αγωνιστικός χώρος είναι καλός, αλλά εάν συνεχιστεί να πέφτει τόσο νερό, σίγουρα θα χαλάσει...

7' Χωρίς κάποια μεγάλη στιγμή μέχρι στιγμής το παιχνίδι.

Οι Άγγλοι έχουν μπει πολύ δυνατά στο παιχνίδι. Ελέγχουν την κατοχή της μπάλας και δείχνουν ιδιαίτερα γρήγοροι.

1' Έναρξη της αναμέτρησης.

Τελευταία φορά που η Εθνική πέρασε στον τελικό, ήταν το 2007. Είχε αποκλείσει την Γερμανία (3-2) στον ημιτελικό και ηττήθηκε στον τελικό από την Ισπανία (1-0).

Γαλλία-Ισπανία το άλλο ζευγάρι, από όπου θα προκύψει η μία φιναλίστ.

Ο Χάρης Μαυρίας είναι ο μοναδικός που απουσιάζει, αφού είναι τιμωρημένος. Ας ελπίσουμε ότι οι Έλληνες παίκτες θα πάρουν την πρόκριση και κατά συνέπεια θα είναι κανονικά στον μεγάλο τελικό.

Ο Μπάλλας θα είναι το καθαρό αμυντικό χαφ, οι δύο εσωτερικοί μέσοι θα είναι οι Φουρλάνος και Κατίδης και οι Γιαννιώτας και Λυκογιάννης θα πλαισιώσουν τον Διαμαντάκο.

Ο Τσάνας επιλέγει 4-3-3 με τον Καπίνο κάτω από τα δοκάρια. Ο Τριανταφυλλόπουλος στο δεξί άκρο της άμυνας, ο Σταφυλίδης αριστερά και οι Μπουγαΐδης και Κουρμπέλης στο κέντρο της άμυνας.

Ο Μπάμπης Λυκογιάννης θα είναι ο αντικαταστάτης του Χάρη Μαυρία στην ενδεκάδα της Εθνικής Νέων, η οποία κοντράρεται σε λίγη ώρα με την Αγγλία για τα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U-19. Ο Τριανταφυλλόπουλος παραμένει στο δεξί άκρο της άμυνας.

Ελλάδα (Κώστας Τσάνας): Καπίνο, Τριανταφυλλόπουλος, Σταφυλίδης, Κουρμπέλης, Μπουγαϊδης, Μπάλλας, Φουρλάνος (72' Μπουχαλάκης), Κατίδης, Γιαννιώτας, Λυκογιάννης, Διαμαντάκος (46' Διούδης)

Στον πάγκο: Μαρινάκης, Ρουγκάλας, Βούζας, Μπακασέτας

Αγγλία (Νόελ Μπλέικ): Τζόνστον, Ντάιερ(57' Γκάρμπουτ), Ρόμπινσον, Κιν, Θορπ, Μπάρκλεϊ, Τσάλομπαχ, Μπεραΐνο (76' Ρέντμοντ), Χολ, Αφόμπε, Λάνστραμ (91' Λάντσραμ)

Στον πάγκο: Ρίπλεϊ, Κόουντι, Κέιν, Χόουπ

Διαιτητής: Χάνσεν (Δανία)
Βοηθοί: Λέμπεντεν (Ρωσία), Λίστκιεβιτς (Πολωνία)