Red Bull Cliff Diving

Από τη Ρωσία με… αγάπη!

Θα μπορούσε να το πει και έτσι ο Αρτέμ Σιλτσένκο στους ανταγωνιστές του. Ο Ρώσος πραγματοποίησε εμφάνιση καριέρας και έτσι ήταν ο νικητής στον τρίτο γύρο του Red Bull Cliff Diving Series που φιλοξενήθηκε στις Αζόρες. Δεύτερος σε απόσταση… αναπνοής ο Ορλάντο Ντούκε. Στην τρίτη θέση ο Βρετανός, Γκάρι Χαντ. Περισσότεροι από 2.000 θεατές συγκεντρώθηκαν γύρω από την 28μετρη εξέδρα στη νησίδα της Vila Franca do Campo.

Θα μπορούσε να το πει και έτσι ο Αρτέμ Σιλτσένκο στους ανταγωνιστές του.

Ο Ρώσος πραγματοποίησε εμφάνιση καριέρας και έτσι ήταν ο νικητής στον τρίτο γύρο του Red Bull Cliff Diving Series που φιλοξενήθηκε στις Αζόρες.

Δεύτερος σε απόσταση… αναπνοής ο Ορλάντο Ντούκε.

Στην τρίτη θέση ο Βρετανός, Γκάρι Χαντ.

«Ήταν ένας εξαιρετικός αγώνας, σε ένα θαυμάσιο μέρος, με τον νικητή να κρίνεται στον πόντο! Νομίζω ότι ο κόσμος το ευχαριστήθηκε», σχολίασε στο sport-fm.gr o Γκρεγκ Λουγκάνις.

Περισσότεροι από 2.000 θεατές συγκεντρώθηκαν γύρω από την 28μετρη εξέδρα στη νησίδα της Vila Franca do Campo για να παρακολουθήσουν τους 13 αθλητές να βουτάνε στο χείλος του γκρεμού. Ο Αρτέμ Σιλτσένκο ανέβηκε για πρώτη φορά στην πρώτη θέση του βάθρου με μόλις 0,1 βαθμό διαφορά, στην τρίτη στάση του Red Bull Cliff Diving World Series που οργανώθηκε στο ηφαιστειακό αρχιπέλαγος των Αζόρων στην Πορτογαλία.

Ο 9 φορές παγκόσμιος πρωταθλητής, Ορλάντο Ντούκε, ήρθε δεύτερος, με 465,50 βαθμούς, αποτέλεσμα που τον τοποθέτησε και πάλι πρώτο στη γενική κατάταξη. Την υψηλότερη βαθμολογία για τη δυσκολότερη κατάδυση της ημέρας (173,25 βαθμοί) πήρε ο Βρετανός Γκάρι Χαντ συμπληρώνοντας το βάθρο στη Πορτογαλία.