Τι τον κοιτάς τον Ρόσα μουδιασμένα;

Φιλική ήττα για τον Άρη από την Μπενφίκα στο «Κλεάνθης Βικελίδης», μπροστά σε 5.000 φίλους του. Σφιγμένοι οι Θεσσαλονικείς δεν μπόρεσαν να φανούν απειλητικοί, την ίδια ώρα που δέχθηκαν αρκετές φάσεις. Σε μια από αυτές ο Ρόσα εκμεταλλεύτηκε μια αδράνεια στην άμυνα και πλάσαρε σε κενή εστία για το 1-0 στο 51’. Ελαφρώς ανεβασμένοι στο δεύτερο μέρος οι «κίτρινοι», αλλά δεν πέτυχαν την ισοφάριση. Πριν την σέντρα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του Ανέστη Πεταλίδη.

Οι Πορτογάλοι ελλείψει των πολλών διεθνών που διαθέτουν στο ρόστερ τους, ταξίδεψαν στη Θεσσαλονίκη, ουσιαστικά με την δεύτερη ομάδα. Ωστόσο το σχήμα που παρέταξαν, έστω αν και μετά βίας ξεπερνούσε τα 20 χρόνια σε μέσο όρο ηλικίας, εμφανίστηκε ιδιαιτέρως ανταγωνιστικό. Ο Ντουάρτε και ο Αραούχο δοκίμασαν την τύχη τους από μέση και μακρινή απόσταση, όμως ο Διούδης δεν είχε μεγάλο πρόβλημα να σταματήσει τις προσπάθειές τους. Το πρώτο 45λεπτο πέρασε με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν την υπεροχή σε όλες τις κατηγορίες, χωρίς όμως την κλασική ευκαιρία.

Από λάθος του Κοέλιο, ο Μάριο μπήκε με την μπάλα στην περιοχή, την κατάλληλη στιγμή μοίρασε στον αφύλαχτο Ρόσα και αυτός δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει σε κενή εστία, δίνοντας το προβάδισμα στους «αετούς της Λισαβόνας». Σε μια κακή εκτίμηση του Διούδη, ο Αραούχο λίγο έλειψε να χριστεί σκόρερ μετά από εκτέλεση φάουλ, όμως το οριζόντιο δοκάρι τους γλίτωσε από ένα δεύτερο τέρμα. Ο Άρης προσπάθησε να απαντήσει όμως ο Καζναφέρης από πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει την μεταβίβαση του Γκέσιου. Οι μαζεμένες αλλαγές επηρέασαν λιγότερο τους Θεσσαλονικείς που ισορρόπησαν, όμως δεν πέτυχαν την ισοφάριση στα εναπομείναντα λεπτά. Ντεμπούτο για τον Αγκάνθο.

Δείτε εδώ την εξέλιξη του φιλικού.

Άρης (Κατσαβάκης): Διούδης, Γιαννίτσης (46' Σουνάς), Παπαζαχαρίας, Παντίδος, Καζναφέρης (60' Αγγελούδης), Καπετάνος (65' Αγκάνθο), Γκέσιος (82' Κανούλας), Παπαστεριανός (69' Νταμαρλής), Πουλίδο (69' Οικονομόπουλος), Μαργαρίτης, Κοέλιο (82' Αντωνιάδης).

Μπενφίκα (Ντε Μάτος): Λόπεζ, Καρόλε, Πιμέντα, Ντουάρτε (69' Κορέα), Καρντόζο, Αραούχο, Μάριο (83' Κορνέχο), Μβομ, Ασκόε, Σίντνεϊ, Καβαλιέρο (46' Ρόσα).