Ιταλία

«Φανταστική η αντίδραση των παιδιών»

Ενθουσιασμένος από την απόδοση των παικτών του στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με τη Σιένα, έμεινε ο Ρολάντο Μαράν. Ο προπονητής της Κατάνια στάθηκε στην αντίδραση των ποδοσφαιριστών του, η οποία τους επέτρεψε να πάρουν μια σπουδαία νίκη με 3-1, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Ο Μαράν υπογράμμισε, επίσης, την πολύ καλή απόδοση των διαιτητών, κάτι που είχε στερηθεί η Κατάνια στα τελευταία παιχνίδια.

Θεωρείται μια από τις κλασικότερες ομάδες «έδρας», αφού φέτος είχε συγκεντρώσει τους 16 από τους 19 βαθμούς της μέσα στο… σπίτι της. Η Κατάνια, έχοντας μόλις 3 βαθμούς συγκομιδής στις εκτός έδρας αναμετρήσεις της, επισκέφτηκε τη Σιένα, η οποία «καιγόταν» για τη νίκη και, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να «γυρίσει» το ματς, πετυχαίνοντας 3 γκολ στο δεύτερο μέρος. Ήταν αυτή η πρώτη εκτός έδρας νίκη για την Κατάνια στο φετινό πρωτάθλημα.

Λογικά, λοιπόν, ο προπονητής της ομάδας, Ρολάντο Μαράν ήταν ενθουσιασμένος από το δεύτερο ημίχρονο που έκαναν οι ποδοσφαιριστές του. «Πιστεύω πως αξίζαμε τη νίκη. Μείναμε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά καταφέραμε να κάνουμε ένα καταπληκτικό δεύτερο μέρος και να πάρουμε μια μεγάλη και άνετη νίκη. Δεν ήταν εύκολο να επιστρέψουμε, καθώς ξέρουμε πως εκτός έδρας δεν είμαστε πολύ δυνατοί. Για αυτό θέλω να ευχαριστήσω τα παιδιά και να τους δώσω συγχαρητήρια. Γιατί ποτέ δεν παράτησαν το παιχνίδι και έδειξαν να πιστεύουν στην ανατροπή. Τους αξίζουν πολλά μπράβο για την αντίδραση που είχαν», τόνισε ο Μαράν.

Στα προηγούμενα παιχνίδια είχατε αρκετά παράπονα από τους διαιτητές. «Είναι αλήθεια πως δεν είχαμε τύχη με τα σφυρίγματά τους, χωρίς αυτό να σημαίνει πως έκαναν σκόπιμα λάθη. Σήμερα έπαιξαν καλύτερα και δεν νομίζω πως αλλοίωσαν το αποτέλεσμα. Μακάρι να έχουμε πάντα τέτοιες διαιτησίες», σημείωσε ο προπονητής της Κατάνια.