Βόλεϊ

«Άλωσε» του Ρέντη ο Παμβοχαϊκός και περιμένει Ολυμπιακό

Με μεγάλη «ανατροπή», ο Παμβοχαϊκός νίκησε 3-2 σετ στου Ρέντη την Κηφισιά και με 2-0 νίκες προκρίθηκε στα ημιτελικά της Volley League, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Ο Παμβοχαϊκός νίκησε 3-2 σετ την Κηφισιά στου Ρέντη στο δεύτερο μεταξύ τους ματς για την πρώτη φάση των πλέι οφ της Volley League και με 2-0 νίκες στη σειρά προκρίθηκε πανηγυρικά στα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό και αφήνοντας την ομάδα των βορείων προαστίων με τη χαρά της συμμετοχής στον τελικό του Κυπέλλου πριν μερικές μέρες.

Η Κηφισιά προηγήθηκε 2-1 σετ και 12-10 στο τάι μπρέικ, αλλά δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει το προβάδισμά της. Μετά την ήττα της, η Κηφισιά τερμάτισε πέμπτη στην κανονική περίοδο.

Διακύμανση :
1ο σετ: 7-8, 12-16, 20-21, 24-26
2ο σετ: 8-5, 15-16, 21-20, 25-23
3ο σετ: 8-5, 16-7, 21-17, 25-23
4ο σετ: 3-8, 10-16, 16-21, 21-25
5ο σετ: 5-3, 10-8, 12-10, 14-16

* Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 2 άσσους, 72 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 67 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 24-26, 25-23, 25-23, 21-25, 14-16

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 5 (2/5 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χριστοφιδέλης 10 (7/18 επ, 3 μπλοκ, 62% υπ – 52% άριστες), Μουρούτης 5 (3/6 επ, 2 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 11 (10/14 επ, 1 άσσος), Πούλκο 13 (12/25 επ, 1 μπλοκ, 27% υπ -9% άριστες), Γιορντάνοφ 36 (36/64 επ) / Κάπελλας (λ, 65% υπ – 52% άριστες), Λάππας 2 (2/2 επ), Εφραιμίδης

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Γκράχαμ 10 (6/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πέτι 36 (31/52 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 54% υπ – 42% άριστες), Σμιθ 1 (μπλοκ), Πελεκούδας 7 (5/9 επ, 2 μπλοκ), Τζελάτι 14 (13/30 επ, 1 μπλοκ), Μπατατζίμ 13 (12/23 επ, 1 μπλοκ, 62% υπ - 49% άριστες)/ Παπαδημητρίου (λ, 52% υπ -44% άριστες), Ιωαννίδης 1 (άσσος)

Ο Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε πως: «Ο Παμβοχαϊκός ήταν λίγο καλύτερο στις λεπτομέρειες και δίκαια νίκησε. Για εμάς, τελειώνει εδώ μία πολύ καλή χρονιά. Κάναμε μεγάλη προσπάθεια, αντιμετωπίσαμε και καλύψαμε αρκετά προβλήματα που μας παρουσιάστηκαν. Θεωρώ ότι η προσπάθεια στην Κηφισιά πρέπει να συνεχιστεί. Είναι μεγάλη "προίκα" και παρακαταθήκη η φετινή αγωνιστική περίοδος.

Η συμμετοχή μας στον τελικό και η πέμπτη θέση στο πρωτάθλημα είναι σημαντικές επιτυχίες για εμάς. Η επόμενη ημέρα είναι περισσότερο διοικητική και δεν εννοώ μόνο τη διοίκηση. Η επόμενη ημέρα πρέπει να προβληματίσει και τη δημοτική αρχή της Κηφισιάς. Η ομάδα την χρειάζεται δίπλα της όσο ποτέ άλλοτε».

Ο Κώστας Δεληκώστας είπε πως: «Καταφέραμε και υλοποιήσαμε και το δεύτερο φετινό μας στόχο, που ήταν η πρόκριση στην τετράδα του πρωταθλήματος. Είμαι χαρούμενος που "γυρίσαμε" το παιχνίδι από 2-1 σετ. Στο τρίτο σετ, καταφέραμε και "ροκανίσαμε" μία μεγάλη διαφορά, κάτι που μας έδωσε την πίστη ότι μπορούμε να κάνουμε την "ανατροπή". Ο επόμενος στόχος μας είναι στην επόμενη φάση να παίξουμε δύο αγώνες στο Βραχάτι».