Βόλεϊ

Άνετα τον Ηρακλή ο Ολυμπιακός

Άνετη νίκη με 3-0 σετ επί του Ηρακλή πανηγύρισε ο Ολυμπιακός και διατηρήθηκε στο +5 από τον ΠΑΟΚ στην 14η αγωνιστική της Volleyleague ανδρών.

Ελέγχοντας πλήρως το ματς, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε 3-0 σετ του Ηρακλή στην 14η αγωνιστική της Volleyleague ανδρών.

Οι ερυθρόλευκοι πήραν το τρίποντο που τους κρατάει στο +5 από τον δεύτερο ΠΑΟΚ και διατηρούν ισχυρό προβάδισμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης στην κανονική διάρκεια της Volleyleague.
Κορυφαίος για τους Πειραιώτες ήταν ο Φίνγκερ με 24 πόντους, ενώ για τον Γηραιό ο Μαυροβουνιώτης ξεχώρισε με 12.

Διακύμανση
1ο σετ: 8-3, 16-13, 21-17, 25-19
2ο σετ: 8-3, 16-11, 21-13, 25-15
3ο σετ: 8-6, 16-13, 21-16, 25-18
* Οι πόντοι του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. προήλθαν: 4 άσσοι, 51 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 14 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Πετοσφαίριση προήλθαν: 0 άσσοι, 34 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 15 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-15, 25-18) σε 73΄.

Ολυμπιακός (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Στιβαχτής, Φίνγκερ 24 (20/30επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Πετρέας 3 (2/4επ., 1 μπλοκ), Χουσάι 15 (14/19επ., 1 μπλοκ, 33%υπλ, 7%αρ.), Ανδρεάδης 5 (4/9επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 11 (8/18επ., 2 μπλοκ, 57%υπ., 50%αρ.) / Κοκκινάκης (λ. - 75%υπ., 62%αρ.), Παπαλεξίου 2 (2/3επ.), Βουλκίδης, Ριζόπουλος 1 (1/1επ., 100%υπ.), Τζιάβρας (λ).

Ηρακλής (Γιάννης Ορφανός): Χήρας 6π. (4/9επ., 2 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 12 (11/23επ., 1 μπλοκ), Προύσαλης, Στουτζίνσκι 6 (6/17επ., 38%υπ., 26%αρ.), Πεντίδης 2 (2/4επ.), Σακόγλου 11 (11/25επ.) / Μπουράκης (λ. - 54%υπ., 38%αρ.), Κοντοκώστας (λ), Καλαϊτζίδης, Στεφανίδης.

Τη δεύτερη φετινή νίκη της πανηγύρισε η Ελπίδα Αμπελοκήπων που νίκησε με 3-1 σετ τον ΟΦΗ.

Οι τρεις βαθμοί έδωσαν βαθιά ανάσα στους Θεσσαλονικείς στη μάχη της κατάταξης ενόψει των πλέι άουτ και του πλεονεκτήματος έδρας που θα βοηθήσει σημαντικά στην παραμονή.

Ο ΟΦΗ ήταν αυτός που μπήκε δυνατά και προηγήθηκε στα σετ, ενώ στο δεύτερο και στο τρίτο σετ πήρε προβάδισμα που δεν κατάφερε να διατηρήσει, με την Ελπίδα να φτάνει τελικά στη μεγάλη νίκη.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Χαριδήμου και ο Ιλουόνι με 17 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Λουκούμι με 18.

Διακύμανση
1ο σετ: 4-8, 9-16, 14-21, 20-25
2ο σετ: 8-7, 16-15, 21-18, 25-23
3ο σετ: 4-8, 13-16, 21-20, 25-22
4ο σετ: 8-4, 16-11, 21-13, 25-16

* Οι πόντοι του Α.Σ.Ελπίς Αμπελοκήπων προήλθαν: 1 άσσος, 48 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων και του Ο.Φ.Η. προήλθαν: 7 άσσοι, 43 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (20-25, 25-23, 25-22, 25-16) σε 100΄

Ελπίς Αμπελοκήπων (Σπύρος Γκολίτσης): Μάντζιος 4π. (2/5επ., 2 μπλοκ, 30%επ., 20%αρ.), Χαριδήμου 17 (15/27επ., 2 μπλοκ), Καπετανίδης 14 (14/21, 62%υπ., 46%αρ.), Φερέλ 9 (4/6επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Ιλουόνι 17 (12/15επ., 5 μπλοκ), Μακόφσκι 2 (1/1επ.) / Αντωνίου (λ. - 65%υπ., 48%αρ.), Μανωλάκης, Επιτροπάκης, Ποχάνης, Παπαδόπουλος, Σταυρίδης (λ).

ΟΦΗ (Ανέστης Γιαννακόπουλος): Ρουμελιωτάκης 6 (6/17επ., 41%υπ., 24%αρ.), Κομητούδης 4 (1/1επ., 3 μπλοκ), Λουκούμι 18 (15/30επ., 3 άσσοι), Καρατζάς 11 (9/12επ., 2 μπλοκ), Καραμπαλί 9 (6/13επ., 3 άσσοι), Σαρικεΐσογλου 6 (5/20επ., 48%υπ., 24%αρ.) / Γκαράς (λ. - 69%υπ., 54%αρ.), Κοσκινάς, Τσέλιος 1 (1/3επ.).