Τένις

Αποκλεισμός για Σάκκαρη

Την ήττα γνώρισε η Μαρία Σάκκαρη από τη Ρωσίδα Μαργκαρίτα Γκασπαριάν για τον πρώτο γύρο του τουρνουά του Λουξεμβούργου.

Δεν τα κατάφερε να προκριθεί στο δεύτερο γύρο του τουρνουά του Λουξεμβούργου η Μαρία Σάκκαρη, καθώς ηττήθηκε με 2-0 σετ (6-1 και 7-6) από τη Ρωσίδα Μαργκαρίτα Γκασπαριάν.

Στο πρώτο σετ η Ρωσίδα, νούμερο 124 της Παγκόσμιας κατάταξης κυριάρχησε απόλυτα της Ελληνίδας πρωταθλήτριας , με τη Σάκκαρη να δυσκολεύεται αρκετά να βρει ρυθμό στο πρώτο της σερβίς. Κάπως έτσι έκλεισε το πρώτο σετ εύκολα υπέρ της Ρωσίδας με 6-1.

Το δεύτερο ξεκίνησε όπως και το πρώτο. Στη συνέχεια η 23χρονη Ελληνίδα κατάφερε να βελτιώσει την απόδοσή της. Επέστρεψε από το 5-2 και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί η Σάκκαρη είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει σε 1-1,καθώς βρέθηκε μπροστά από την αντίπαλό της, όμως η Γκασπαριάν με πέντε συνεχόμενους πόντους έκανε το 2-0 και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του τουρνουά.

Αυτή είναι η τελευταία εβδομάδα της κανονικής διάρκειάς της σεζόν της WTA με την Ελληνίδα τενίστρια να βρίσκεται στο νούμερο 45 του κόσμου.