Μουντομπάσκετ 2023

Εφιαλτικό πρώτο ημίχρονο στον προημιτελικό ο Σρέντερ: Άποντος με 0/9 σουτ!

Ο Ντένις Σρέντερ έκανε κάκιστο πρώτο ημίχρονο στον προημιτελικό ανάμεσα σε Γερμανία και Λετονία.

Η πολύ κακή εμφάνιση του Ντένις Σρέντερ εξέπληξε τους πάντες στο πρώτο ημίχρονο του προημιτελικού του Παγκοσμίου Κυπέλλου ανάμεσα σε Γερμανία και Λετονία.

Ο γκαρντ των Ράπτορς ήταν εκτός κλίματος αγώνα έχοντας 0/9 σουτ (0/6 δίποντα και 0/3 τρίποντα), καθώς επίσης και 2 λάθη έχοντας -9 στην αξιολόγηση, ενώ αποτελούσε μόνιμο στόχο της αντίπαλης επίθεσης. Στα 14:09 που ήταν στο παρκέ στα δύο πρώτα δεκάλεπτα, η ομάδα του ήταν στο -12! Το πλάνο του Λούκα Μπάνκι έκλεινε τους χώρους στον Γερμανό σούπερ σταρ, ενώ παράλληλα τον «σημάδευε» στην άμυνα.

Πάντως το κακό πρόσωπο του ηγέτη τους δεν επηρέασε πολύ τη Γερμανία, που παρότι βρέθηκε να χάνει με διψήφια διαφορά νωρίς (3/13), κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο μπροστά με 36-34.

Ο Σρέντερ έκανε καταπληκτικό τουρνουά ως τώρα μετρώντας 19,8 πόντους (61,8% δίποντα, 38,2% τρίποντα), 6,8 ασίστ, 2,2 ριμπάουντ και 1,2 κλεψίματα σε 26,3 λεπτά ανά αγώνα.