Μουντομπάσκετ 2023

Τρομακτική Σερβία διέλυσε τη Δομινικανή Δημοκρατία για την πρόκριση στους «8»!

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η Σερβία τον «τελικό» με τη Δομινικανή Δημοκρατία, συντρίβοντάς την 112-79 για την πρόκριση στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Με περίπατο στους «8» η Σερβία!

Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς ήταν καταιγιστική απέναντι στη Δομινικανή Δημοκρατία και τη συνέτριψε 112-79, παίρνοντας το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Οι Βαλκάνιοι τερμάτισαν δεύτεροι με 4-1 στον ένατο όμιλο, ενώ η ομάδα από την Αμερική με ρεκόρ 3-2.

Έξι παίκτες της Σερβίας τελείωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων. Κορυφαίος ήταν ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς με 20 πόντους και ακολούθησαν οι Νίκολα Μιλουτίνοφ και Βάνια Μαρίνκοβιτς με 16π. ο καθένας.

Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Καρλ-Άντονι Τάουνς με 25 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Από νωρίς έστησαν… πάρτι οι Σέρβοι, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +17 (9-26) στο 7’ και έχοντας τον έλεγχο, έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +14 (15-29). Ίδια ήταν η εικόνα του ματς και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Πέσιτς να κυριαρχούν για το +21 (30-51), με το οποίο ολοκλήρωσαν και το πρώτο ημίχρονο (35-56).

Το ίδιο συγκεντρωμένοι μπήκαν οι Σέρβοι και στο δεύτερο μέρος, πηγαίνοντας αρχικά τη διαφορά στο +24 (37-61) και συνεχίζοντας στον ξέφρενο ρυθμό τους τελείωσαν την τρίτη περίοδο στο +34 (53-87). Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν εντελώς ελεύθερο, με την ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς να παίρνει τη νίκη με το τελικό 79-112.

Τα δεκάλεπτα: 15-29, 35-56, 53-87, 79-112