One… team show!

Σκορ και θέαμα στο ΣΕΦ! Ένας ορεξάτος και σοβαρός Ολυμπιακός έπαιξε εξαιρετική άμυνα κόντρα στον ελλιπή Άρη και με το 98-53 έκανε το 1-0 στα ημιτελικά της Α1.

Μόνο μία ομάδα ήταν στο ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός!

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερη αντίσταση από τον ελλιπή Άρη, τον οποίο νίκησαν 98-53 και έτσι άνοιξαν το… σκορ (1-0) στην ημιτελική φάση της Α1.

Πλουραλισμός στην επίθεση από το σύνολο του Γιάννη Σφαιρόπουλου, καθώς σκόραραν και οι 12 που χρησιμοποιήθηκαν, με τους Ντάνστον και Λαφαγέτ να πετύχαιναν τους περισσότερους, έχοντας από 17 πόντους ο καθένας. Από τους «κίτρινους» κορυφαίοι ήταν οι Βεζένκοφ και Πάσαλιτς με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Το επόμενο παιχνίδι της σειράς είναι προγραμματισμένο για την Παρασκευή (29/5) και πάλι στο ΣΕΦ στις 18:30.

Με πολύ καλή άμυνα και θέληση να τρέξει στο παρκέ ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Ολυμπιακός, ο οποίος μέσα σε τέσσερα λεπτά είχε φτάσει στο +10 (15-5). Ο Άρης προσπαθούσε να μείνει στο ματς με προσωπικές ενέργειες των Τόμας και Πάσαλιτς (20-10), ωστόσο οι συνεργασίες Σπανούλη-Ντάνστον, διεύρυναν κι άλλο το προβάδισμα των «ερυθρόλευκων» (27-12). Στη συνέχεια, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος άλλαξε ολόκληρη την πεντάδα του και με τον Λοτζέσκι να έρχεται… ορεξάτος από τον πάγκο, το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου διαμορφώθηκε στο 31-12.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Ολυμπιακός έφτασε την υπέρ του διαφορά στο +21 (33-12). Περίπου στα μισά, ο Άρης μείωσε με το τρίποντο του Πουλιανίτη (36-20), όμως η αντίδραση των «ερυθρόλευκων» ήταν άμεση και χάρη στην εξαιρετική άμυνα και στην περιφέρειά τους, πήγαν ακόμα και στο +26 (46-20). Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το ματς και στα δύο τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να ήταν… θεατές και τους Πειραιώτες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 52-25.

Την ίδια συγκέντρωση είχε ο Ολυμπιακός και στο δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έπαιζαν εξαιρετική άμυνα, πηγαίνοντας στο +30 (58-28), ενώ στα μισά το τρίποντο του Λοτζέσκι «εκτόξευσε» τη διαφορά στους 31 πόντους (61-30). Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με… φειδώ, κυρίως λόγω των δικών τους πολλών λαθών και με τον Λοτζέσκι από την άλλη να συνεχίζει το… κρεσέντο του, οι Πειραιώτες έκαναν το 68-34, ενώ το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου τους βρήκε στο +29 (71-42).

Παρά τη μεγάλη διαφορά ο Ολυμπιακός δεν έριξε… στροφές ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με προσωπικά καλάθια των Βεζένκοφ και Ριντ η διαφορά διατηρούνταν στα ίδια επίπεδα (77-48), ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με καλές άμυνες και σωστές επιλογές στην επίθεση για το +34 (82-48). Στα τελευταία πέντε λεπτά και οι δύο ομάδες ήταν εμφανές πως περίμεναν το τελικό σκορ, το οποίο διαμορφώθηκε στο 98-53.

Τα δεκάλεπτα: 31-12, 52-25, 71-42, 98-53

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 5 (1), Χάντερ 6, Ντάνστον 17, Σπανούλης 8, Ντάρντεν 3 (1), Σλούκας 8 (1), Λαφαγέτ 12 (4), Λοτζέσκι 17 (3), Πρίντεζης 9 (1), Αγραβάνης 6, Μάντζαρης 4, Κατσίβελης 3 (1).

Άρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 11 (3), Τσιάρας 5 (1), Δήμας, Ριντ 10 (1), Τόμας 6, Πουλιανίτης 4 (1), Χαρίσης 2, Βεζένκοφ 12 (1), Μούρτος 2, Σίμτσακ 1.