Euroleague

Αγχώθηκε, αλλά νίκησε η Αρμάνι

Η Αρμάνι απώλεσε διψήφιες διαφορές στο Μαυροβούνιο, αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 82-71 επί της Μπουντούτσνοστ και να μπει με το… δεξί στη φετινή Euroleague.

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στη Euroleague η Αρμάνι Μιλάνο, που επικράτησε 82-71 της Μπουντούτσνοστ μέσα στην Ποντγκόριτσα και πήρε το «ροζ φύλλο». Η ιταλική ομάδα λίγο έλειψε να «χύσει την καρδάρα με το γάλα», αφού απώλεσε διψήφιες διαφορές, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να μειώσουν στους τρεις πόντους (71-74), δυόμισι λεπτά πριν το τέλος, αλλά, με συγκέντρωση και ψυχραιμία, έφτασε στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μίτσοβ με 15 πόντους, ενώ άλλοι τέσσερις είχαν διψήφιο αριθμό. Ο Νέντοβιτς είχε 14 και 5 ριμπάουντ, ο Τζέιμς είχε 13 και 5 ασίστ, ενώ ο Κουζμίνσκας είχε 12 και ο Γκουντάιτις 11. Από πλευράς ηττημένων κορυφαίος ήταν ο Ερλ Κλαρκ που τελείωσε τον αγώνα με 22 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Η ομάδα του Μαυροβουνίου πήρε προβάδισμα με 5-4, χάρη σε τρίποντο του Ερλ Κλαρκ, αλλά η Αρμάνι με σερί 14-2, χάρη σε επτά πόντους του Τζέιμς, ξέφυγε με έντεκα (7-18). Οι γηπεδούχοι είχαν τεράστιο πρόβλημα στο σκοράρισμα, αφού μέχρι εκείνο το σημείο είχαν τραγικά ποσοστά με μόλις 2/15 σουτ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι σούταραν με 9/13 και το δεκάλεπτο έκλεισε με την ιταλική ομάδα να προηγείται με 22-11.

Ίδια η εικόνα και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με την Αρμάνι να έχει τον έλεγχο και να φτάνει στο 18-30, αφενός χάρη στην καλή της άμυνα, αφετέρου χάρη στην επιθετική πολυφωνία της. Όμως, οι γηπεδούχοι μέσα σε ένα τρίλεπτο και με σερί 10-2, κατάφεραν να «μαζέψουν» τη διαφορά στους τέσσερις (28-32), δίνοντας νέο ενδιαφέρον. Κάπου εκεί, η ιταλική ομάδα… επανήλθε και με δικό της σερί 10-3, έκλεισε το ημίχρονο στο +11 (31-42).

Με τρίποντο του Μίτσοβ, η Αρμάνι έφτασε στο +14 (31-45), αλλά στη συνέχεια, τα… έσπασε. Με μεθοδικότητα και εκμεταλλευόμενη τα πολλά λάθη της ιταλικής ομάδας, αλλά και τα δικά της επιθετικά ριμπάουντ, η Μπουντούτσνοστ «ροκάνισε» τη διαφορά στους τρεις (49-52), χάρη σε καλάθι του Όμιτς, δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να έχουν προβάδισμα έξι πόντων (51-57).

Με σερί 8-0 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, η Αρμάνι εκτόξευσε εκ νέου τη διαφορά στο +14 (51-65), θέλοντας να «καθαρίσει» το ματς, όσο το δυνατόν γρηγορότερα. Η Μπουντούτσνοστ, όμως, είχε διαφορετική άποψη. Οι γηπεδούχοι έκαναν άλλη μια προσπάθεια να επιστρέψουν και τα κατάφεραν, μειώνοντας σε 71-74, δυόμισι λεπτά πριν το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 31-42, 51-57, 71-82.