Euroleague

Ανατροπή με Ζήση για την Μπάμπεργκ κόντρα στην Μπάρτσα!

Τα καθοριστικά καλάθια του Νίκου Ζήση στα τελευταία δευτερόλεπτα κράτησαν την Μπάμπεργκ, η οποία κάνοντας νωρίτερα μία μεγάλη ανατροπή (επιστρέφοντας από το -26!) νίκησε 84-81 την Μπαρτσελόνα!

Με τον Νίκο Ζήση να πετυχαίνει καθοριστικά καλάθια στο τέλος, η Μπάμπεργκ κράτησε το προβάδισμά της, μετά τη μεγάλη ανατροπή που έκανε νωρίτερα, γυρίζοντας από το -26, με αποτέλεσμα να νικήσει 84-81 την Μπαρτσελόνα και να ανέβει στο 4-2 στη φετινή Ευρωλίγκα!

Οι «μπλαουγκράνα», οι οποίοι υποχώρησαν στο 2-5, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +26 (12-38), αλλά από εκείνο το σημείο και έπειτα άρχισε η αντεπίθεση της ομάδας του Τρινκιέρι, που είχε κορυφαίο τον Ράιτ με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ, με τον Χίκμαν να είχε 14 και τον Τέιλορ 13.

Ο Νίκος Ζήσης είχε 9 πόντους, 1 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ από τους από τους φιλοξενούμενους χώρισε ο Σάντερς με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο έκανε η Μπαρτσελόνα, με αποτέλεσμα να το κλείσει στο +26 (12-38)! Ωστόσο, στη δεύτερη περίοδο ήρθε η αντίδραση από την Μπάμπεργκ, η οποία κατάφερε να κρατήσει χαμηλά τους φιλοξενούμενους και να «ροκανίσει» τη διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου (37-49).

Το ίδιο καλά μπήκαν οι παίκτες του Τρινκιέρι και στο τρίτο δεκάλεπτο και αφού συνέχισαν με καλό ρυθμό στην επίθεση, μείωσαν ακόμη περισσότερο (62-66). Οι Καταλανοί είχαν το προβάδισμα μέχρι περίπου τα μισά (68-74) της τέταρτης περιόδου, με τους πρωταθλητές Γερμανίας να πατούν το… γκάζι και με τον Ζήση να κάνουν την ανατροπή με ένα 9-0 (77-74), στα 3:30’’ πριν τη λήξη. Ο Ερτέλ έκοψε το σερί των γηπεδούχων για το 77-77, αλλά ο Έλληνας γκαρντ με δικά του καλάθια στο τέλος κρατούσε μπροστά την Μπάμπεργκ (84-81). Στα 10’’ πριν τη λήξη, ο Μερμάν έκανε 0/2 από τη γραμμή, ο Σάντερς αστόχησε στο επιθετικό ριμπάουντ που πήρε, με τον Χίκμαν να κάνει 2/2 και να δίνει τη νίκη στους γηπεδούχους που ήρθε με το τελικό 84-81.

Τα δεκάλεπτα: 12-38, 37-49, 62-66, 84-81