Ελλάδα Α2 / Β / Γ Εθνική

Άνετα η Ένωση Ιλίου

Δίχως «φρένο» η Ένωση Ιλίου, παρέμεινε αήττητη στην κορυφή του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ΄Εθνικής, καθώς επικράτησε εντός έδρας της Νέας Ιωνίας 81-69, σημειώνοντας την έκτη του νίκη σε ισάριθμα ματς.

Οι αθλητές του Γιάννη Κτιστάκη έμειναν προσηλωμένοι στο πλάνο, όσο κι αν η Νέα Ιωνία έδειχνε μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο πως μπορεί να απειλήσει την Ένωση. Όμως, με σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση η ομάδα των δυτικών προαστίων «πάτησε γκάζι» στο τέταρτο δεκάλεπτο, ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και έφτασε στη νίκη με 81-69.

Τέσσερις παίκτες των νικητών σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Δημήτρη Βαρσαμούλη να σημειώνει 14 και να τον ακολουθούν ο Γιάννης Μπέλλας με 13, όσους και ο Χρήστος Σκαλωμένος, ενώ ο Κώστας Μανταλβάνος σημείωσε 12.

Επόμενη αναμέτρηση για την Ένωση θα είναι στο Ναύπλιο.

Τα δεκάλεπτα: 21-26, 40-39, 60-55, 81-69

Ένωση Ιλίου (Κτιστάκης): Μπέλλας Γ. 13(3), Βαρσαμούλης 14, Βαϊδάκης 6, Φουντάς 8(1), Μαγιντόμπε 4, Σκαλωμένος 13(2), Μανταλβάνος 12, Μπολάτογλου 3, Μπέλλας Οδ. 5(1), Χαραλάμπους 3(1), Κατσαρός, Τσιουμπρής

Ν.Ιωνία (Δαμιανίδης): Μαυρίδης 15(2), Καραθανασόπουλος Αλ. 11(3), Καραθανασόπουλος Αθ. 10(1), Λίτσιος 11, Καρτέρης 4, Ηλιόπουλος 6, Γεωργίου 4(1), Γεωργίου Γ. 6, Κανελλόπουλος 2, Λαμπρόπουλος, Σιούτης, Καλασούντας