Άρης και είναι… καλά!

Δεν ήθελε και πολύ! Ένας τραγικός Ολυμπιακός ηττήθηκε 84-74 από τον ψυχωμένο Άρη που είχε σε μεγάλη μέρα τον Βεζένκοφ και έτσι οι δύο ομάδες θα τα ξαναπούν στο «Nick Galis Hall» την Πέμπτη (4/6)!

Πριν το ματς θα ήταν «μπαμ», όμως κατά τη διάρκεια ήταν απόλυτα δίκαιο!

Ένας αποφασισμένος -παρά τις απουσίες- Άρης νίκησε 84-74 έναν τραγικό -σε άμυνα και επίθεση- Ολυμπιακό και έτσι η σειρά θα πάει σε τέταρτο παιχνίδι την Πέμπτη (4/6) στο «Nick Galis Hall»!

Για τη ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ήταν σε τρομερή μέρα ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ, τελειώνοντας το ματς με 28 πόντους, ενώ στους 12 σταμάτησε ο Τόμας. Από τους «ερυθρόλευκους» ξεχώρισαν οι Μάντζαρης και Πρίντεζης με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Μόνο ο… Άρης ήταν στο παρκέ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς στα πρώτα τρία λεπτά προηγήθηκε με 7-0! Όμως, από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Ολυμπιακός άρχισε να παίζει άμυνα και με τους Μάντζαρη-Ντάνστον έφερε το ματς στα ίσα (9-9), στα μισά της περιόδου. Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη δεν… πτοήθηκαν και με «όπλο» τα επιθετικά ριμπάουντ κατάφεραν να ξεφύγουν εκ νέου (16-11). Από την άλλη, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν διαγωνισμό… αστοχίας και με τους γηπεδούχους να ήταν εύστοχοι από τις βολές, έκλεισαν προηγούμενοι 21-18 το πρώτο δεκάλεπτο.

Με ένα γρήγορο 4-0 ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στη δεύτερη περίοδο, παίρνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα (21-22), όμως χάρη στα τρίποντα, ο Άρης πέρασε ξανά μπροστά (27-24). Οι Πειραιώτες έκαναν το ένα λάθος πίσω από το άλλο στην επίθεση και έτσι οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +6 (32-26) στα μισά. Η… οκνηρία των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνεχίστηκε μέχρι να της βάλει ένα… τέλος ο Πρίντεζης, ο οποίος με δικούς του πόντους έκανε το 34-34, τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ωστόσο, για άλλη μία φορά οι Θεσσαλονικείς είχαν την «απάντηση» στην αντεπίθεση του Ολυμπιακού, όπου με ένα σερί 5-0 πήγαν στο 39-34 και έχοντας τον έλεγχο μέχρι το τέλος, πήγαν στα αποδυτήρια με το +7 (44-37).

Ο Ολυμπιακός… αρνούνταν να πατήσει στο παρκέ και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Άρη να πηγαίνει στο +13 (50-37) με τα τρίποντα των Τόμας και Βεζένκοφ, ενώ στη συνέχεια να φτάνει ακόμα και στο +14 (54-40). Οι «ερυθρόλευκοι» εξακολουθούσαν να μην αντιδρούν, λόγω και της τρομερής αστοχίας τους και έτσι οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη διατηρούσαν στα ίδια επίπεδα τη διαφορά (61-45). Ωστόσο, στο τελευταίο δίλεπτο ήρθε η… αντεπίθεση από τους Πειραιώτες, οι οποίοι με καλές άμυνες και σωστές επιλογές στην επίθεση, ροκάνισαν τη διαφορά (65-57), μέχρι τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Στα πρώτα τρία λεπτά της τέταρτης περιόδου, ο Ολυμπιακός έχανε συνεχώς ευκαιρίες να μειώσει κι άλλο τη διαφορά, με τον Άρη συντηρεί το προβάδισμά του (67-57). Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου προσπαθούσαν βιαστικά να «ροκανίσουν» τη διαφορά, με αποτέλεσμα να ήταν άστοχοι και τους γηπεδούχους να ήταν στο +11 (74-63), πέντε λεπτά πριν το τέλος. Η επιμονή των Πειραιωτών έξω από τα 6,75μ. συνεχιζόταν, όπως και η αστοχία τους (6/34), με αποτέλεσμα οι «κίτρινοι» να μην ανησυχήσουν μέχρι το τέλος και να πάρουν τη νίκη με το τελικό 84-74!

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 44-37, 65-57, 84-74

Άρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 9 (1), Τσιάρας 2, Δήμας, Ριντ 5, Τόμας 12 (1), Πουλιανίτης 3 (1), Χαρίσης 17, Βεζένκοφ 28 (3), Μούρτος 8.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 11, Ντάνστον 8, Ντάρντεν, Παπαπέτρου, Σλούκας 9 (1), Λαφαγέτ 8 (1), Λοτζέσκι 7 (1), Πρίντεζης 13, Αγραβάνης 4, Μάντζαρης 14 (3), Κατσίβελης.