Ελλάδα

Άστοχος ο Ολυμπιακός και ήττα στο... νήμα από τον Ερυθρό Αστέρα

Το καλάθι του Γκιστ στα 12'' πριν τη λήξη και τα διαδοχικά άστοχα τρίποντα των Σπανούλη και Πάντερ στο τέλος, κόστισαν στον Ολυμπιακό την ήττα (73-71) από τον Ερυθρό Αστέρα, στο ΣΕΦ.

Το κακό τέταρτο δεκάλεπτο και τα άστοχα τρίποντα των Σπανούλη και Πάντερ στο τέλος, υποχρέωσαν τον Ολυμπιακό την ήττα (73-71) από τον Ερυθρό Αστέρα, στο ΣΕΦ.

Μεγάλη «ζημιά» στην άμυνα από Τζένκινς και Μπάρον στην τελευταία περίοδο, ενώ καθοριστικό ήταν και το καλάθι του Γκιστ, στα 12’’ πριν τη λήξη.

Ο Ντέιβιντ Μπλατ δεν είχε στη διάθεσή του τους Μιλουτίνοφ, Βεζένκοβ, Μπόλντγουιν και Ποκουσέβσκι, με τους Πειραιώτες να δείχνουν μερικά καλά στοιχεία ανά διαστήματα, αλλά παράλληλα έδειξαν πως χρειάζονται και πολλή δουλειά σε διάφορους τομείς, ενώ αυτό που τους κόστισε αρκετά ήταν και η αστοχία στις βολές (11/19 έναντι 18/19).

Με τους Ρούμπιτ, Πρίντεζη, Πολ, Πάντερ και Τσέρι ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Ολυμπιακός. Γρήγορος ήταν ο ρυθμός του παιχνιδιού από την αρχή, με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί (5-7), με τους «ερυθρόλευκους» στα μισά να πατούν το… γκάζι και με καλάθια στο ανοικτό γήπεδο να πηγαίνουν στο +5 (12-7). Στη συνέχεια, ο ρυθμός μειώθηκε, αλλά οι παίκτες του Μπλατ είχαν τον απόλυτο έλεγχο των ριμπάουντ και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση με Σπανούλη και Παπανικολάου έφτασαν στο +8 (19-11), στο 8’. Ωστόσο, στα εναπομείναντα λεπτά, οι Πειραιώτες μπλόκαραν από την άμυνα των Σέρβων, ο θηριώδης Ότζο τους δημιουργούσε προβλήματα στη ρακέτα και έτσι η ομάδα του Τόμιτς έτρεξε ένα 9-0 μέχρι τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, για το δικό της προβάδισμα (19-20).

Με καλάθι του Ότζο για το 11-0 (19-22) του Ερυθρού Αστέρα ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο, με την άμεση επιστροφή στο παρκέ των Ρούμπιτ, Πολ και Κουζμίνσκας να σπρώχνει τον Ολυμπιακό σε ένα δικό του 8-0 για το +5 (27-22). Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να παίζουν με τα… γκάζια στο φουλ και βγάζοντας απανωτούς αιφνιδιασμούς, έφτασαν στο +9 (33-24), στο 15’. Στη συνέχεια, ο Μπλατ δοκίμαζε σχήματα και άλλαζε πεντάδες, με τους Πειραιώτες να χάνουν τον ρυθμό τους και τους Σέρβους να πλησιάζουν, αλλά λόγω Χαπ να διατηρούν το προβάδισμά τους (35-30) μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Με τον Χαπ να κάνει διάφορες δουλειές και τον Πολ να ανοίγει το γήπεδο, ο Ολυμπιακός πήγε στο +10 (44-34), στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου. Στη συνέχεια, ο Ότζο επέστρεψε στο παρκέ και κάνοντας μεγάλη «ζημιά» στη ρακέτα (φορτώνοντας από τέσσερα φάουλ τους Ρούμπιτ και Χαπ), έφερε τον Ερυθρό Αστέρα κοντά (47-41). Ωστόσο, στα τελευταία πέντε λεπτά της τρίτης περιόδου, οι παίκτες του Μπλατ έσφιξαν αμυντικά και με μπροστάρη τον Κουζμίνσκας στην επίθεση, την έκλεισαν στο +10 (55-45).

Απανωτά λάθη και στις δύο πλευρές του παρκέ από τον Ολυμπιακό στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, με τον Τζένκινς να… σουλατσάρει ανενόχλητος στη ρακέτα και να κάνει μόνος του ένα 10-0 για την ισοφάριση (55-55), στο 32’. Το επόμενο δίλεπτο, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο (59-59), με τον Σπανούλη να κάνει 2/2 έξω από τα 6,75μ. και τους «ερυθρόλευκους» να πηγαίνουν στο +6 (65-59), στο 35’. Η αντίδραση του Ερυθρού Αστέρα ήρθε με τα μεγάλα σουτ των Μπάρον και Τζένκινς για τη νέα ισοπαλία (67-67), με τον Τσέρι να κάνει το 69-67, με καλάθι και φάουλ στα 51’’. Εκεί, ήρθε ένα μεγάλο τρίποντο και φάουλ του Μπάρον για το προβάδισμα (69-71) των Σέρβων, στα 35’’. Με το καλάθι του Πολ το ματς ήρθε ξανά στην ισοπαλία (71-71), αλλά στα 12’’ ο Γκιστ –νικώντας πανεύκολα τον Πρίντεζη- έκανε το 71-73 και αφού στο τέλος αστόχησαν διαδοχικά οι Σπανούλης και Πάντερ έξω από τα 6,75μ., ο Ερυθρός Αστέρας πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 35-30, 55-45, 71-73

Ολυμπιακός (Μπλατ): Πάντερ 7 (1), Πολ 12 (2), Κόνιαρης, Σπανούλης 10 (2), Τσέρι 6 (1), Τσάπμαν 2, Πρίντεζης 6, Παπανικολάου 6, Κουζμίνσκας 7, Ρούμπιτ 6, Χαπ 9.

Ερυθρός Αστέρας (Τόμιτς): Ντ. Μπράουν 10, Τσόβιτς 3 (1), Λ. Μπράουν 9 (1), Νταβίντοβατς 2, Μπάρον 13 (2), Ντόμπριτς 2, Γκιστ 8, Τζένκινς 15 (1), Σίμανιτς, Γιοβάνοβιτς 2, Ότζο 9.