NBA

Αυτοί οι Ράπτορς δεν κάνουν πλάκα...

Ένα ξεκάθαρο μήνυμα προς όλους φρόντισαν να στείλουν οι Ράπτορς τα ξημερώματα στο Γκόλντεν Στέιτ.

Ένα ξεκάθαρο μήνυμα προς όλους φρόντισαν να στείλουν οι Ράπτορς τα ξημερώματα στο Γκόλντεν Στέιτ. Έχοντας απέναντί τους, τους Γουόριορς και τον Καγουάι Λέοναρντ εκτός αγώνα δεν μάσησαν και διέσυραν με είκοσι πόντους διαφορά (113-93). Μάλιστα, κατά τη διάρκεια του αγώνα έχασαν και τον Βαλανσιούνας ο οποίος τραυματίστηκε.

Στο παρκέ από την αρχή του αγώνα έδειξαν τις διαθέσεις τους. Πήραν το προβάδισμα, στο ημίχρονο πήγαν μπροστά στο σκορ με 57-41 και στην τρίτη περίοδο όταν αύξησαν την πίεση οι πρωταθλητές μπόρεσαν να το διαχειριστούν και να πανηγυρίσουν στο τέλος μια μεγάλη νίκη. Με αυτή έφτασαν στο 23-7 με τους Γουόριορς να είναι στο 19-10.

Κορυφαίος των νικητών ο Λόουρι με 23 πόντους και 12 ασίστ, ενώ για τους Γουόριορς ο Ντουράντ είχε 30 πόντους.

Στην Ουάσινγκτον οι Σέλτικς έφτασαν σε μία μεγάλη νίκη 130-125 στην παράταση απέναντι στους Ουίζαρντς. Για τους «Κέλτες» ήταν σε εξαιρετική κατάσταση ο Ίρβινγκ ο οποίος πέτυχε 38 πόντους, τους τελευταίους 12 στο τέλος του αγώνα δίνοντας –επί της ουσίας- το αποτέλεσμα στην ομάδας του.