Ευρώπη

Βγάζει τις… σκούπες η Άλμπα!

Η Άλμπα πέρασε από την έδρα της Ουλμ (83-98), έκανε το 2-0 στη σειρά και απέχει μια νίκη από την πρόκριση στα ημιτελικά των playoffs του γερμανικού πρωταθλήματος!

Με τις… σκούπες ανά χείρας βρίσκονται οι παίκτες της Άλμπα, που έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα από το «σπίτι» της Ουλμ (83-98) και έκαναν το 2-0 στη μεταξύ τους σειρά για τον πρώτο γύρο των playoffs του γερμανικού πρωταθλήματος!

Το ματς ήταν ντέρμπι για 3 δεκάλεπτα (63-69), με την ομάδα του Βερολίνου να έχει ελαφρύ προβάδισμα από το πρώτο ημίχρονο (43-47). Εντούτοις, οι παίκτες του Ρενέσες πάτησαν γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 29-20, έφτασαν στο τελικό 98-83 υπέρ τους.

Πρώτος σκόρερ και απόλυτος πρωταγωνιστής για την Άλμπα ο Χέρμανσον, ο οποίος σημείωσε 23 πόντους με 9/14 εντός παιδιάς και μοίρασε 7 ασίστ. Από… κοντά σε απόδοση και ο Σίκμα, που είχε 13 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Από την άλλη, για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τζαβόντε Γκριν, που είχε 18 πόντους (με 7/7 δίποντα) και 4 ριμπάουντ. Να σημειωθεί ότι η πρόκριση κρίνεται στις 3 νίκες, με το 3ο ματς της σειράς να είναι προγραμματισμένο για την Κυριακή στην έδρα της Άλμπα.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 43-47, 63-69, 83-98.