Euroleague

Βόλτα στην Πόλη και φουλ για τετράδα η Ζαλγκίρις

Πουθενά δε σταματά η φοβερή και τρομερή Ζαλγκίρις φέτος. Με εξαιρετικούς τους Γουάιτ και Ντέιβις, νίκησε 86-70 την Αναντολού Εφές στην Κωνσταντινούπολη και έπιασε τον Παναθηναϊκό στην 4η θέση.

Στο 14-9 διεύρυνε το ρεκόρ της στην Ευρωλίγκα η Ζαλγκίρις Κάουνας, καθώς με εξαιρετική απόδοση νίκησε 86-70 την Αναντολού Εφές στην Τουρκία και πλέον έχει βάσιμες ελπίδες για την 4η θέση, καθώς ισοβαθμεί με Παναθηναϊκό και Χίμκι.

Από την πλευρά τους, οι Κυπελλούχοι Τουρκίας παρέμειναν στην τελευταία θέση με ρεκόρ 6-17. Πολύ καλή εμφάνιση για τους νικητές είχε ο Άαρον Γουάιτ με 15 πόντους, ενώ για την Εφές κορυφαίος ήταν ο Ντάνστον με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Η Εφές με τον Ντάγκλας να σκοράρει από μακριά, προηγήθηκε 16-11 στα μέσα και 23-21 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, όμως η Ζαλγκίρις με επί μέρους 14-4 σε πέντε λεπτά, βρέθηκε στο +8 (27-35) αντέδρασε χάρη στον Μισιτς. Με συνέπεια στην άμυνα και λύσεις από όλους στην επίθεση, οι λιθουανοί ήλεγχαν τον ρυθμό και προηγήθηκαν 45-36 στην ανάπαυλα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα για την Ζαλγκίρις, που είχε συνεπή και τον Ουλανόβας (για το 42-53, στο 23'), με την Εφές που αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Ντράγκιτς και Σιμόν να μη μπορεί να αντιδράσει σε κανένα σημείο του αγώνα. Δέκα λεπτά πριν το φινάλε, η Ζαλγκίρις προηγήθηκε 68-56, ενώ λίγα λεπτά πριν το τέλος, έφτασε μέχρι και στο +20 (61-81).

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 36-45, 56-68, 70-86