Δεν άντεξε με Γκαζιαντέπ ο ΠΑΟΚ

Η πιο έτοιμη Γκαζιαντέπ νίκησε τον ΠΑΟΚ 80-66 στην πρεμιέρα του τουρνουά της Προύσας.

Ο ΠΑΟΚ έχασε 66-80 από την Γκαζιαντέπ στου Στέφανου Δέδα στην πρεμιέρα του τουρνουά της Προύσας, στο οποίο συμμετέχει και ο Άρης, και έδειξε πως χρειάζεται ακόμα δουλειά σε μερικούς τομείς, ενόψει του ματς με τους «κίτρινους» για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος σε μερικές μέρες.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα, αλλά χάρη στον Ντίλαρντ, ο ΠΑΟΚ έφτασε στο +8 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Ο «Δικέφαλος» ξεκίνησε πολύ καλά το δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα καλάθι του Κρούμπαλι προηγήθηκε με +10 και αργότερα με +9, όμως ένα σερί 14-0 των Τούρκων με συνεχόμενα τρίποντα τους έφερε στο +5 και στο +3 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Η Γκαζιαντέπ ήταν συνεχώς μπροστά στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να αποκτήσει μια διαφορά, αφού έφτασε στο +5 στη λήξη του τριαντάλεπτου. Οι Τούρκοι ξεκίνησαν πολύ καλά στο τέταρτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με +10 στο 32΄. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει σε 60-63 με τον Τζόουνς, αλλά στο τελευταίο πεντάλεπτο η Γκαζιαντέπ ήταν πιο συγκεντρωμένη και έφτασε στη νίκη με 17-6 επιμέρους σκορ.

Επόμενος αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο τουρνουά είναι η Γεσιλγκιρεούν την Πέμπτη στις 16:30.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 33-36, 49-54, 66-80

ΠΑΟΚ: Dillard 18, Χρυσικόπουλος 7, Kroubally 15, Κόνιαρης 10,Τσόχλας 2, Μαργαρίτης 6, Ζάρας, Καρράς, Triche 2, Jones 6

Gaziantep: Armand 17, White 16, Lyons 18, Balazic 10, Hacyeva 2, Rudd 8, Ogut 6, Cinko 3