NBA

Διαστημικός Λοβ - 34 πόντους σε μια περίοδο!

Από άλλον πλανήτη ο Κέβιν Λοβ. Πέτυχε 34 πόντους σε μια περίοδο στην επικράτηση του Κλίβελαντ επί του Πόρτλαντ. Νίκη με 43 πόντους διαφορά για τους Γουόριορς με τους Λέικερς.

Ό,τι και να γράψουμε θα είναι λίγο... Αυτό που έκανε ο Κέβιν Λοβ τα ξημερώματα στην «Quicken Loans Arena” είναι εντυπωσιακό, απίθανο... δεν ξανάγινε! Ο άσος των Καβαλίερς πέτυχε 34 πόντους στην πρώτη περίοδο του αγώνα (40 συνολικά) και έδωσε την ώθηση που χρειαζόταν η ομάδα του για να πάρει τη νίκη 137-125 επί των Μπλέιζερς.

Βέβαια, ο Λοβ δεν ήταν ο μόνος που έκανε παιχνιδάρα για τους πρωταθλητές... Έκανε και ο ΛεΜπρον ο οποίος πέτυχε το 44ο τριπλ-νταμπλ της καριέρας του, με 31 πόντους, 10 ριμπάουντ και 13 ασίστ, και ξεπέρασε τον Γκάι Ροντζερς στην 17η θέση της λίστα με τους παίκτες με τις περισσότερες ασίστ στο ΝΒΑ.

Γίνεται εύκολα αντιληπτό ότι το παιχνίδι για τους «Καβς» δεν μπορούσε να χαθεί. Το ξεκίνημα ήταν εκπληκτικό. Ο Λοβ με οκτώ τρίποντα στην πρώτη περίοδο έδωσε το προβάδισμα και τη διαφορά στους Καβαλίερς, που έφτασαν εύκολα στην επικράτηση χωρίς να ανησυχήσουν ποτέ.

Μεγάλο παιχνίδι έκαναν και οι Γουόριορς έχοντας απέναντί τους, τους Λέικερς. Νίκησαν με διαφορά 43 πόντων, πετυχαίνοντας 149 πόντους (τελικό σκορ 149-106) στο παιχνίδι ενώ μοίρασαν 47(!) ασίστ.

Ο Κάρι πέτυχε 31 πόντους με 7/12 τρίποντα και 9 ασίστ, 5 ριμπάουντ, ο Ντουράντ 28 πόντους με 11/15 σουτ και ο Τόμσον 26 π. σε ένα παιχνίδια διαφήμιση του επιθετικού μπάσκετ.