Euroleague

Έφυγε «κυριλέ» από το Μιλάνο η Χίμκι!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σβεντ και αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο, η Χίμκι νίκησε 77-71 την Αρμάνι, μέσα στο Μιλάνο και ανέβηκε στο 7-4.

«Ατσαλάκωτη» η Χίμκι στο Μιλάνο!

Παρά το κακό πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Μπαρτζώκα έκανε την αντεπίθεσή της στο δεύτερο και με μπροστάρη τον Σβεντ νίκησε 77-71 την Αρμάνι και ανέβηκε στο 7-4.

Ο Ρώσος σταρ ήταν πραγματικός ηγέτης για τους Μοσχοβίτες, έχοντας 29 πόντους, με τον Ζούμπκοφ να είχε 15 και τον Τζένκινς άλλους 10. Από το σύνολο του Πιανιτζάνι πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζέρελς με 17 πόντους, ενώ ο Θίοντορ άγγιξε το νταμπλ-νταμπλ με 14 πόντους και 8 ασίστ.

Καταιγιστικό πρώτο δεκάλεπτο έκανε η Αρμάνι, με αποτέλεσμα να το κλείσει με νταμπλ-σκορ (24-12). Στη δεύτερη περίοδο, η Χίμκι προσπάθησε να μπει στο παιχνίδι, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο της κατάστασης, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +7 (38-31).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Μπαρτζώκα βελτιώθηκε αισθητά και στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου ισορρόπησε (46-46) το ματς, με τον Πάσκολο στο τέλος να δίνει το ελάχιστο προβάδισμα στους γηπεδούχους (56-55). Τα πράγματα έγιναν ακόμη καλύτερα για τη Χίμκι στην αρχή της τέταρτης περιόδου, καθώς πήγε στο +7 (59-66), με τον Μπερτάνς να αντιδρά και να μειώνει για την Αρμάνι (65-66). Αλλά, από εκείνο το σημείο και έπειτα ανέλαβε δράση ο Σβεντ, σπρώχνοντας την ομάδα του στη νίκη (71-77).

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 38-31, 56-55, 71-77