Ευρώπη

Επιβλητικό «σπάσιμο» της Φενέρ στην Εφές!

Παρά τις σημαντικές απουσίες, η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε εντυπωσιακά τους τελικούς στην Τουρκία, κάνοντας το break στην Αναντολού Εφές με το επιβλητικό 73-56!

Εμφάνιση πρωταθλήτριας από τη «λαβωμένη» Φενέρμπαχτσε!

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς δεν είχε Βέσελι, Ντατόμε και Γκριν, αλλά έκανε… πάρτι απέναντι στην Αναντολού Εφές, συντρίβοντάς την 73-56, για το 1-0 στους φετινούς τελικούς της τουρκικής λίγκας και τη ρεβάνς για την ήττα στον ημιτελικό του Final Four της Ευρωλίγκας!

Καλύτεροι από το πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι πήγαν στα αποδυτήρια με το +10 (32-42), αλλά φρόντισαν να ολοκληρώσουν πρόωρα την… τελετή, με το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 4-20 στο τρίτο δεκάλεπτο, που εκτόξευσε τη διαφορά στο +26 (36-62)!

Μεγάλοι πρωταγωνιστές της Φενέρ οι Ντίξον και Μαχμούτογλου με 22 και 17 πόντους ο καθένας, με τον Ντουβερίογλου να είχε 10π. Ο Κώστας Σλούκας αγωνίστηκε για 22:10’’ και είχε 3 πόντους (1/1β., 1/2σουτ), 2 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ.

Από την Εφές, που τα… έσπασε έξω από τα 6,75μ. (3/25τρ.), πρώτος σκόρερ ήταν ο Μίσιτς με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 32-42, 36-62, 56-73