Euroleague

Έβγαλε σχεδόν νοκ άουτ τη Βίρτους από την εξάδα με φοβερό Νέντοβιτς ο Ερυθρός Αστέρας!

Με κορυφαίο τον Νέμανια Νέντοβιτς (25 πόντους, 7 ασίστ), ο Ερυθρός Αστέρας διέλυσε με 94-79 τη Βίρτους Μπολόνια, η οποία έχασε το τρένο για την εξάδα που εξασφαλίζει θέση στα playoffs της Euroleague.

Επέστρεψε στις νίκες με φοβερό Νέμανια Νέντοβιτς ο Ερυθρός Αστέρας!

Οι «ερυθρόλευκοι» του Βελιγραδίου επικράτησαν με το ευρύ 94-79 της Βίρτους Μπολόνια, σε ένα παιχνίδι που ήταν ισορροπημένο έως το πρώτο ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι με κορυφαίο τον Σέρβο γκαρντ πάτησαν το γκάζι και έφτασαν στη νίκη.

Συγκεκριμένα, ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού μέτρησε 25 πόντους, 7 ριμπάουντ, ενώ άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Τζοέλ Μπολομπόι με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ. Στην αντίπερα όχθη, ξεχώρισε ο συγκινητικός Τόρνικε Σενγκέλια με 25 πόντους, αλλά και ο Λούντμπεργκ με 15 πόντους.

Έτσι, ο Ερυθρός ανέβηκε στο 11-20, χωρίς, όμως, να έχει κίνητρο ενόψει της συνέχειας και των τελευταίων αγωνιστικών, ενώ η Βίρτους (μετρά τέσσερις συνεχόμενες ήττες) υποχώρησε στο 17-14 και έχασε, όπως όλα δείχνουν, το τρένο για την εξάδα που εξασφαλίζει θέση στα playoffs της Euroleague.

Το ματς:

Η Βίρτους πέτυχε τους πρώτους πόντους του παιχνιδιού με το τρίποντο του Μπελινέλι και το δίποντο του Ντάνστον (0-5), με τον Ερυθρό Αστέρα να «απαντάει» με ένα 9-2 (9-7) που τον έβαλε μπροστά στο σκορ. Οι Σενγκέλια και Μίκι ανέλαβαν δράση (15-17, 7’), ενώ μπορεί οι Σέρβοι να πήραν εκ νέου το προβάδισμα (19-17, 9’), αλλά τα δύο τρίποντα των Παγιόλα και Αμπάς έστειλαν τη Βίρτους στο +2 (21-23) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλη ευστοχία στην επίθεση (27-32, 14’), με τους «ερυθρόλευκους» να τρέχουν ένα 8-2 που τους έβαλε σε ρόλο οδηγού (35-34), ενώ ο Σενγέλια ήταν καυτός (13 πόντους στο ημίχρονο) και κρατούσε τη Βίρτους μπροστά (38-40, 18’). Παρόλα αυτά ο Ερυθρός με τα τρίποντα των Τόμπι και Τεόντοσιτς στο τέλος, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα έξι πόντων (48-42) για την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ο Νέντοβιτς έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (54-44), με τον Λούντμπεργκ να μειώνει στο -4 με δύο εύστοχα τρίποντα στο 24’ (59-55). Μάλιστα, οι Ιταλοί έφεραν το ματς σε ισορροπία (61-61), αλλά ο Ερυθρός με ένα εντυπωσιακό 11-0 ξέφυγε στο σκορ (72-61) και εν τέλει έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +9 (74-65).

Στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου οι Μπελινέλι και Λούντμπεργκ προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά (74-69, 32'), αλλά ο Ερυθρός ήταν σοβαρός σε άμυνα και επίθεση και κράτησε το προβάδισμά του, ενώ στο τέλος έτρεξε ένα 10-0, παίρνοντας τη νίκη επί της Βίρτους με σκορ 94-79.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 48-42, 74-65, 94-79.