Ευρώπη

Ασταμάτητη στην κορυφή η Μονακό, «γκέλα» για τη Βιλερμπάν!

Η Μονακό νίκησε δύσκολα την Γκραβελίν και συνέχισε το καλό σερί της στο πρωτάθλημα (72-68), ενώ η Βιλερμπάν υπέστη οδυνηρή ήττα από τη Σαλόν (88-87) στην παράταση.

Πετάει σε Ευρώπη και Γαλλία η Μονακό!

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς επικράτησε με σκορ 72-68 της Γκραβελίν και ανέβηκε στο 23-2 στο γαλλικό πρωτάθλημα, δείχνοντας πως δύσκολα θα μπορέσει φέτος να της πάρει κάποιος τα «σκήπτρα»!

Οι γηπεδούχοι έκαναν «μαγικό» πρώτο ημίχρονο και πήραν προβάδισμα 39-31 χάρη στο 22-8 που έτρεξαν στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ωστόσο, οι Μονεγάσκοι απάντησαν με ένα δικό τους 24-10 στην τρίτη περίοδο και ανέκτησαν τα ηνία του αγώνα, φτάνοντας στη νίκη.

Κορυφαίος της Μονακό με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ ήταν ο Άλφα Ντιαλό, ενώ 13 πόντους πέτυχε ο Τζον Μπράουν. Στα «ρηχά» κινήθηκε με 9 πόντους ο Μάικ Τζέιμς.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 39-31, 49-55, 68-72

Οδυνηρή «γκέλα» για τη Βιλερμπάν!

Ο σύλλογος της Λιόν ηττήθηκε στην παράταση με σκορ 88-87 από τη Σαλόν, με αποτέλεσμα να πέσει στο 18-7, δίνοντας το δικαίωμα στην Μπούργκ να την πιάσει στη δεύτερη θέση. Μάλιστα, το αρνητικό αποτέλεσμα αυτό ήρθε από τη 14η Σαλόν.

Οι γηπεδούχοι ήταν κοντά στην ήττα στην κανονική διάρκεια, όμως ισοφάρισαν λίγο πριν τη λήξη και τελικά κατάφεραν να επικρατήσουν στην παράταση. Κορυφαίος τους ήταν ο Λιονέλ Γκοντού με 20 πόντους, ενώ 19 μέτρησε ο Ντιρκ Γουίλιαμς.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 42-44, 61-61, 81-81 (κ.δ.), 88-87 (παρ.)