Ευρώπη

«Καθάρισε» τη Βαρέζε πριν τον Άρη η Τρέντο

Με κορυφαίο τον νεοαποκτηθέντα Ματ Μούνεϊ, η Τρέντο νίκησε με σκορ 90-84 τη Βαρέζε, πριν αντιμετωπίσει τον Άρη σε ένα κρίσιμο ματς για το Eurocup.

Σημαντική για την Τρέντο πριν ταξιδέψει στη Θεσσαλονίκη! Ο ιταλικός σύλλογος νίκησε με σκορ 90-84 τη Βαρέζε και ανέβηκε στο 10-9 στη βαθμολογία του πρωταθλήματος, λίγες μέρες πριν βρεθεί στο «Αλεξάνδρειο» ώστε να δώσει κρίσιμο ματς με τον Άρη για το Eurocup (07/02).

Μετά από μία εκρηκτική πρώτη περίοδο για τους γηπεδούχους, που πέτυχαν 29 πόντους και πήραν ένα καλό προβάδισμα, η Τρέντο απάντησε με ένα δικό της επιμέρους 25-15 στο δεύτερο δεκάλεπτο, παίρνοντας τον έλεγχο του αγώνα, τον οποίο δεν έχασε και ποτέ στη συνέχεια.

Κορυφαίος των νικητών ήταν με 17 πόντους ο Ματ Μούνεϊ, ο οποίος εντάχθηκε στο ρόστερ τους λίγες μέρες πριν και έκανε ντεμπούτο. Καλή εμφάνιση με 15 πόντους για τον Αντρέις Γκρατζούλις, ενώ 14 πόντους μέτρησε ο Καμάρ Μπόλντγουιν και 13 μαζί με 9 ασίστ ο Πρέντις Χαμπ.

Τα δεκάλεπτα: 20-29, 45-44, 66-65, 90-84