Ελλάδα

«Άλωσε» το Αλεξάνδρειο και έσπασε το… ρόδι στο Top 6 ο Κολοσσός!

Με ξέσπασμα στα τελευταία πέντε λεπτά, ο Κολοσσός Ρόδου επικράτησε 69-60 του Άρη, πανηγυρίζοντας την πρώτη του νίκη στο Top 6 της Stoiximan Basket League.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λούκα Μπραΐκοβιτς και ένα ξέσπασμα στο τελευταίο πεντάλεπτο, ο Κολοσσός επικράτησε 69-60 του Άρη, στο Αλεξάνδρειο, για την πρώτη του νίκη στο Top 6 της Stoiximan Basket League.

Στο 10-16 πλέον οι Ροδίτες, ενώ από την άλλη οι «κίτρινοι» υποχώρησαν στο 13-13.

Ο σέντερ του Κολοσσού ήταν εξαιρετικός με 20 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ 12π. πρόσθεσε ο Άντριου Γκάουντλοκ.

Από τον Άρη, ο οποίος είχε 9/39 τρίποντα(!), πρώτος σκόρερ ήταν ο Βασίλης Τολιόπουλος με 15 πόντους.

Καλύτερο ξεκίνημα από τον Κολοσσό, ο οποίος μετά το 2-7 στο πρώτο τρίλεπτο, πήγε στο +8 (5-13), στο 6’. Ο Άρης αντέδρασε και μείωσε (11-15), με τους Ροδίτες να απαντούν με σερί 4-0 μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, κλείνοντάς την με το +8 (11-19).

Με το καλάθι και φάουλ του Χατζηνικόλα, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στο +11 (11-22) στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου. Η ομάδα του Καστρίτη ανέβασε αμέσως στροφές και έτρεξε επιμέρους σκορ 11-2, φέρνοντας το ματς στο καλάθι (22-24), στο 15’. Ωστόσο, χάρη στους Περάντες και Παπαδάκη ο Κολοσσός δεν έχασε το προβάδισμά του και πήγε στα αποδυτήρια με σκορ 32-34.

Το τρίποντο του Χάρελ έβαλε τον Άρη μπροστά (35-34), με τον Μπραΐκοβιτς να απαντά για το προβάδισμα του Κολοσσού (37-40), στο 23’. Ο Τολιόπουλος έφερε νέα ισοπαλία στο ματς (40-40), με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν (44-44) μέχρι το 25’. Με ένα μίνι ξέσπασμα του Κολοβέρου οι Ροδίτες πήγαν στο +7 (45-52), στο 28’. Ωστόσο, στο τελευταίο δίλεπτο απάντησαν οι «κίτρινοι» με Γκάλινατ και Σταρκ, μειώνοντας τη διαφορά στον πόντο (53-54), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Χωρίς καλό ρυθμό και αρκετά σκληρό ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, με το σκορ στην ισοπαλία (57-57), μέχρι το 35’. Εκεί, ο Κολοσσός έβγαλε αντίδραση με Μπιλλή και Μπραΐκοβιτς, πηγαίνοντας στο +6 (58-64), στο 38’. Ο Σταρκ μείωσε προσωρινά, με το τρίποντο του Γκάουντλοκ να στέλνει τους φιλοξενούμενους στο +7 (60-67) και έπειτα από διαδοχικές άστοχες επιθέσεις των γηπεδούχων, ο Περάντες με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 60-69.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 32-34, 53-54, 60-69