Ελλάδα

Επιτέλους… νίκη

Τη νίκη πήρε ο Απόλλων στο τελευταίο φετινό παιχνίδι του στην Πάτρα στην κανονική περίοδο, καθώς επικράτησε 93-84 του Πανιωνίου, βάζοντας τέλος στο αρνητικό σερί των επτά συνεχόμενων ηττών.

Επτά συνεχόμενες ήττες ήταν πάρα πολλές για τον Απόλλωνα Πάτρας, ο οποίος επέστρεψε ύστερα από καιρό στα θετικά αποτελέσματα. Ιδανικότερο αντίπαλο από τον «διαλυμένο» από τα πολλά προβλήματα Πανιώνιο δεν θα μπορούσε να βρει και έτσι, επικράτησε 93-84 για την 25η αγωνιστική της Basket League.

Έτσι, είπε με τον καλύτερο τρόπο το «αντίο» του στους οπαδούς του για τη φετινή σεζόν, καθώς δύσκολα θα προλάβει να μπει στα πλέι οφ. Για να τα καταφέρει θα πρέπει να νικήσει τον Παναθηναϊκό την τελευταία αγωνιστική και επίσης να χάσουν ο ΚΑΟΔ και ο Κόροιβος Αμαλιάδας.

Από την άλλη πλευρά οι «κυανέρυθροι» το πάλεψαν πολύ, αλλά δεν μπόρεσαν να αντιπαρέλθουν τις απουσίες των Κόλεμαν, Ασελίν και Κορόλεφ που αποχώρησαν από τη Νέα Σμύρνη τις τελευταίες μέρες.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Ελ-Αμίν που σταμάτησε στους 26 πόντους και ακολούθησαν ο Νιφόρας με 14 και ο Φιτζπάτρικ με 12, ο οποίος ήταν καθοριστικός στην τέταρτη περίοδο. Αντίθετα από τον Πανιώνιο ξεχώρισε ο Ταμπς με 23 πόντους και ο Σίχι με 16.

Το ματς:

Δυνατά μπήκαν στο ματς οι Πατρινοί και προηγήθηκαν με οκτώ πόντους (12-4) στο 4’. Οι δύο ομάδες έπαιξαν πολύ ελεύθερο μπάσκετ με τις άμυνες να είναι απούσες από το κλειστό της Περιβόλας. Οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν στην επίθεση με το νεαρό διεθνή, Σταμάτη να είναι πολύ καλός και να σημειώνει 8 πόντους, όμως ο Νιφόρας και ο Ελ-Αμίν έφτασαν τους 9 και 7 αντίστοιχα, με αποτέλεσμα ο Απόλλωνας να πάρει προβάδισμα έξι πόντων (28-22) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι παίκτες του Κρις Χουγκάζ έδειξαν στη συνέχεια πως δεν πήγαν για τουρισμό στην αχαϊκή πρωτεύουσα παρά τα πολλά οικονομικά και διοικητικά προβλήματα που μαστίζουν τους «κυανέρυθρους». Έτσι, με ένα σερί 8-0 (28-30) μπήκαν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στον αγώνα. Ο Απόλλων αντέδρασε επιτυγχάνοντας τους επόμενους επτά πόντους (35-30) και με το καλάθι του Πεν (45-40) στο 18 έδειξε να ελέγχει το ρυθμό του ματς χάρη στους 13 πόντους του Ελ-Αμίν, όμως στο τελευταίο δίλεπτο χαλάρωσε υπερβολικά και το πλήρωσε. Ο Πανιώνιος με ένα σερί 11-0 πήρε το προβάδισμα (45-51) πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τον Ταμπς και τον Σταμάτη να έχουν από 11 πόντους και τον Σίχι να ακολουθεί με 10.

Όσο καλά τα πήγαν επιθετικά οι δύο ομάδες στο πρώτο μέρος, τόσο άσχημα ξεκίνησαν στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Ξανθόπουλος διεύρυνε την απόστασή τους από τους Πατρινούς στο +8 (45-53), οι οποίοι «έσπασαν» τη δυστοκία τους με τον Σκορδίλη στο 24’, ο οποίος με ένα προσωπικό 5-0 σερί έφερε τη διαφορά στους τρεις πόντους (50-53). Μετά το καλάθι του Σίχι ο Νιφόρας ισοφάρισε αρχικά (55-55) και ο Ελ-Αμίν έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με πέντε πόντους (62-57) φτάνοντας στο 12-2 το επιμέρους σκορ. Ο Βεργίνης μείωσε προσωρινά με δύο βολές και οι Πατρινοί με τον Γεωργαλλή και τον Ελ-Αμίν ανέβασαν στους 11 το δείκτη της διαφοράς (70-59). Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με ένα σερί 8-0 (70-67).

Μάλιστα, το διεύρυναν στο 11-0 με τον Σίχι να δίνει ξανά το προβάδισμα στους Νεοσμυρνιώτες (70-71). Ο Αμερικάνος φόργουορντ έβαλε τον Πανιώνιο μπροστά με +5 (71-76), όμως ο Φιτζπάτρικ ήταν ασταμάτητος κάτω από το καλάθι και μαζί με τον Σιγκούνα με λέι απ ολοκλήρωσε πολύ γρήγορα το 10-0 (81-76). Με τον Στρναντ και τον Ξανθόπουλο οι «κυανέρυθροι» ισοφάρισαν προσωρινά (81-81), αλλά ο Ελ-Αμίν δεν ήταν διαθετειμένος να αφήσει τον Απόλλωνα να χάσει το τελευταίο παιχνίδι του για φέτος μπροστά στο κοινό του. Πρώτα με σουτ τριών πόντων και μετά με ένα λέι απ του Μπατή και ένα δικό του έδωσαν καθοριστικό προβάδισμα επτά πόντων στους γηπεδούχους και πήραν τη νίκη με 93-84.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 45-51, 70-67, 93-84

Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Σκορδίλης 10, Αργυρόπουλος, Γκάλογουεϊ, Πεν 10 (1), Φιτζπάτρικ 12, Αντωνάκης, Μπατής 4, Ελ-Αμίν 26 (4), Νιφόρας 14 (2), Γεωργαλλής 10 (2), Σιγκούνας 7 (1), Ότζο

Πανιώνιος (Χουγκάζ): Ξανθόπουλος 11 (1), Πετρόπουλος 2, Βεργίνης 10 (1), Σίχι 16, Σπυρόπουλος 2, Στρναντ 7 (1), Οικονομόπουλος, Μπίλλης, Σταμάτης 13 (3), Ταμπς 23 (3)

Επιμέλεια: Αριστοτέλης Παπαδάκης