Ελλάδα

Πέρασε και από το Ιβανώφειο ο Κολοσσός και εδραιώνεται στην τετράδα!

Με… φόρα από το Λαύριο, ο Κολοσσός νίκησε 64-62 τον Ηρακλή στο Ιβανώφειο και πλέον κρατιέται γερά στην τετράδα!

Ασταμάτητος ο Κολοσσός!

Η ομάδα της Ρόδου πέρασε και από το Ιβανώφειο και επικρατώντας 64-62 του Ηρακλή έφτασε στην τρίτη σερί της νίκη, η οποία την πήγε στο 13-8 και τη διατηρεί γερά στην τετράδα!

Κορυφαίος των «θαλασσί», έχοντας και ένα καθοριστικό τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα, ήταν ο Μομίροφ με 16 πόντους, με τον Μίλερ να είχε 15π. Ο Γουίλιαμς άγγιξε το νταμπλ-νταμπλ με 10π. και 9 ριμπάουντ.

Από την άλλη, ο «Γηραιός» υποχώρησε στο 5-14 και παρέμεινε στις τελευταίες θέσεις. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Χένρι με 23 πόντους.

Το πολύ νευρικό ξεκίνημα του Ηρακλή εκμεταλλεύτηκε ο Κολοσσός, ο οποίος προηγήθηκε 6-0 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι βρήκαν κάποια καλάθια, αλλά οι Ροδίτες είχαν ρυθμό και με τους Μομίροφ και Μίλερ ξέφυγαν στο +10 (6-16), στο 7’. Με τον Σταμάτη οι Θεσσαλονικείς ροκάνισαν τη διαφορά (14-18), με το τρίποντο του Μομίροφ να διαμορφώνει το 14-21 της πρώτης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Φλόιντ αρχικά να τους πηγαίνει στο +9 (17-26), ενώ στη συνέχεια με «όπλο» τα επιθετικά ριμπάουντ ξέφυγαν στο +13 (21-34), στο 16’. Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά, με τον Κολοσσό να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το +14 (26-40).

Με την ίδια… φόρα μπήκαν οι φιλοξενούμενοι και στο δεύτερο μέρος, με τον Γουίλιαμς να τους στέλνει στο +18 (27-45), στο 22’. Η απάντηση του Ηρακλή ήταν ο Παπαδάκης, ο οποίος πήρε… φωτιά και έριξε τη διαφορά στο -11 (40-51), με τους φιλοξενούμενους να την κρατούν εκεί (44-55), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με την καλή του άμυνα, ο Ηρακλής υποχρέωσε απανωτά λάθη τον Κολοσσό και με επιμέρους σκορ 6-2 μείωσε στο -7 (50-57), στο 35’. Το φόλοου του Μίλερ έδωσε μία «ανάσα» στους Ροδίτες, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με 7-0 και πλησίασαν στο καλάθι (57-59), στο 39’. Ακολούθησε ένα μεγάλο τρίποντο του Μομίροφ για το +5 (57-62), στα 45’’ πριν από τη λήξη, με τον Χένρι να μειώνει (59-62), στα 35’’. Στη συνέχεια, ο Παπαδάκης έκανε 1/2 από τη γραμμή, με τον αντίθετα Γουίλιαμς να κάνει 2/2 για το +4 (60-64) και τον Κολοσσό να παίρνει τη νίκη με το τελικό 62-64.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 26-40, 44-55, 62-64