Πρώτη νίκη για τον Άρη στο Top 6 κόντρα στο Περιστέρι bwin που… σκεφτόταν τη Βόννη!

Με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο μέρος, ο Άρης εκμεταλλεύτηκε την κούραση του Περιστερίου bwin από το ματς με τη Βόννη και επικράτησε 82-75, για την πρώτη του νίκη στο Top 6!

Με πολυφωνία στην επίθεση και περισσότερες δυνάμεις στο δεύτερο μέρος, ο Άρης επικράτησε 82-75 του Περιστερίου bwin, πανηγυρίζοντας την πρώτη του νίκη στο Top 6 της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έδειξε κουρασμένη από το ματς με τη Βόννη, ενώ στο… μυαλό των παικτών ήταν και ο τρίτος προημιτελικός του BCL στη Γερμανία (16/4).

Στο 13-12 ανέβηκαν οι «κίτρινοι», ενώ από την άλλη οι Περιστεριώτες υποχώρησαν στο 16-9.

Κορυφαίος για τον Άρη ήταν ο Μπλούμπεργκς με 16 πόντους, ενώ άλλους 14π. με 7 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Σανόγκο.

Από το Περιστέρι bwin, ξεχώρισαν οι Μήτρου-Λονγκ και Ντάνγκουμπιτς με 12 πόντους ο καθένας. Ανησυχία στην ομάδα των δυτικών προαστίων, καθώς αποχώρησε τραυματίας ο Κένι Γουίλιαμς.

Φορτσάτο ξεκίνημα από τον Άρη, ο οποίος αρχικά πήγε στο 4-13 και στη συνέχεια έφτασε στο +11 (6-17), στο 5’. Το Περιστέρι bwin έβγαλε αντίδραση και ανέβασε τον ρυθμό του, με τους «κίτρινους» να απαντούν και να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο +13 (14-27).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν η σειρά της ομάδας του Σπανούλη να μπει πολύ δυνατά και με πολυφωνία στην επίθεση έκανε επιμέρους σκορ 15-2, για την ισοφάριση (29-29), στο 15’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, αλλά χάρη στον Λοβ το Περιστέρι bwin πήγε στα αποδυτήρια με το +3 (40-37).

Με καλάθι του Ντάνγκουμπιτς στην αρχή του δεύτερου μέρους, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο +5 (42-37), με τον Μπλούμπεργκς να παίρνει «φωτιά» και τον Άρη να κάνει σερί 8-0, για το +3 (42-45), στο 23’. Ο Ράγκλαντ έδωσε προσωρινά το προβάδισμα στους Περιστεριώτες (46-45), αλλά Σανόγκο και Σταρκ απάντησαν για το +8 (52-60), στο 28’. Στο τελευταίο δίλεπτο, οι γηπεδούχοι πίεσαν και με τον Μήτρου-Λονγκ μείωσαν στο τρίποντο (57-60), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με απανωτούς αιφνιδιασμούς έπειτα από τρομερές άμυνες, ο Άρης μπήκε με σερί 7-0 στο τέταρτο δεκάλεπτο, για το +10 (57-67), ενώ οι Σανόγκο και Ντε Σόουζα τον έστειλαν ξανά στο +12 (63-75), στο 35’. Στη συνέχεια, ήταν η σειρά από το Περιστέρι bwin για να απαντήσει και με ένα δικό του 10-0, πλησίασε στο καλάθι (73-75), στο 1:16’’ πριν τη λήξη. Ωστόσο, η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε δυνάμεις και απάντησε με Σανόγκο και Κατσίβελη, κάνοντας επιμέρους σκορ 2-7 μέχρι τη λήξη και παίρνοντας τη νίκη με σκορ 75-82.

Τα δεκάλεπτα: 14-27, 40-37, 57-60, 75-82