Ευρώπη

Η Μπεσίκτας «εκτέλεσε» τον Άρη!

Τη δεύτερη σερί του ήττα και τρίτη στο φετινό Basketball Champions League γνώρισε ο Άρης, καθώς η Μπεσίκτας τον νίκησε 83-61, με καταιγισμό έξω από τα 6,75μ., αφού μέτρησε 15/30 τρίποντα!

Μόνο για ένα ημίχρονο άντεξε ο Άρης κόντρα στην Μπεσίκτας, καθώς η τουρκική ομάδα πήρε… φωτιά από την περιφέρεια και με 15/30 τρίποντα(!), τον υποχρέωσε στην ήττα με το βαρύ 83-61, που τον έριξε στο 2-3 στο φετινό Basketball Champions League.

Από την ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη ξεχώρισε ο Αθηναίου με 18 πόντους, ενώ άλλους 10 και 8 ριμπάουντ είχε ο Μπένσον. Από το σύνολο του Σαρίτσα, κορυφαίος ήταν ο Μπόουτραϊτ με 21 πόντους και 7 ασίστ, με τον Ντίμπλερ να είχε 16 πόντους και τον Στρόμπερι άλλους 13.

Πολύ καλά μπήκε στο ματς ο Άρης, ο οποίος αιφνιδίασε απόλυτα την Μπεσίκτας. Μέσα από την καλή του άμυνα και τη σωστή κυκλοφορία, η ομάδα του Γιαννάκη προηγήθηκε 8-4, με τους γηπεδούχους να αντιδρούν και να παίρνουν το προβάδισμα (12-11) στα μισά. Ωστόσο, οι «κίτρινοι» δεν πτοήθηκαν και με τους Τσαϊρέλη και Μπένσον έκαναν την αντεπίθεσή τους, πηγαίνοντας στο +10 (12-22), περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, με το τρίποντο του Ντίμπλερ να διαμορφώνει το 15-22.

Στην πρώτη επίθεση του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Βον έστειλε στο +9 (15-24) τον Άρη, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς επέτρεψε στην Μπεσίκτας να βρει ρυθμό και να κάνει ένα επιμέρους 12-2, που της έδωσε το προβάδισμα (27-26). Ο Πέτγουεϊ «ξεκόλλησε» (27-29) προσωρινά τους φιλοξενούμενους, αλλά στην άμυνά τους δεν ήταν συνεπείς, με αποτέλεσμα οι Τούρκοι όχι μόνο να περάσουν εκ νέου μπροστά, αλλά να πάνε στα αποδυτήρια με το +7 (40-33).

Χωρίς συγκέντρωση στην άμυνα μπήκε ο Άρης και στο δεύτερο ημίχρονο, με την Μπεσίκτας να φτάνει στο +10 (47-37), τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο. Οι «κίτρινοι» αντιμετώπιζαν σοβαρά προβλήματα στην επίθεση και με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να βγάζουν αιφνιδιασμούς, πήγαν στο +15 (57-42), περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, το οποίο έκλεισαν στο +13 (60-47).

Ίδια ήταν η εικόνα του Άρη και στην τέταρτη περίοδο, με τον Μπόουτραϊτ να κάνει αυτή τη φορά τη ζημιά και να στέλνει την Μπεσίκτας στο +15 (65-50). Με τα τρίποντά τους, οι «κίτρινοι» προσπάθησαν να μπουν ξανά στο παιχνίδι (65-56), όμως η αντίδρασή τους περιορίστηκε εκεί, με τους γηπεδούχους να απαντούν, πυροβολώντας από τα 6,75μ., με αποτέλεσμα να ξεφύγουν και να πάρουν τη νίκη με το μέγιστο +22 (83-61).

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 39-33, 60-47, 83-61

Μπεσίκτας (Σαρίτσα): Μπόουτραϊτ 21 (4), Γκιουλέρ 6 (2), Κλαρκ 7 91), Βεϊσέλογλου 2, Σανλί 4, Μουτάφ, Στρόμπερι 13 (3), Σιπάχι, Λίμα 8, Ντίμπλερ 16 (4), Γουίμς 5 (1), Ερντέν 2.

Άρης (Γιαννάκης): Φλιώνης 3 (1), Βον 4, Τσαϊρέλης 8, Χρηστίδης, Μούρτος 3 (1), Αθηναίου 18 (5), Βασιλόπουλος 3 (1), Πέτγουεϊ 5 (1), Γουίβερ, Μπένσον 10, Μπελ 7 (1).