Ευρώπη

Η Ρίτας «έκλεισε το σπίτι» της Ζαλγκίρις και πήρε το Κύπελλο Λιθουανίας

Η Ρίτας έκανε την έκπληξη, νικώντας 70-67 τη Ζαλγκίρις Κάουνας και κατέκτησε το Κύπελλο Λιθουανίας στο μπάσκετ.

«Της έκλεισε το σπίτι»! Η Ρίτας νίκησε 70-67 τη Ζαλγκίρις Κάουνας μέσα στη «Ζαλγκίριο Αρένα» στον τελικό του Final 8 του Κυπέλλου Λιθουανίας και κατέκτησε το τρόπαιο.

Οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν σταθερά το προβάδισμα στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο (35-30) και μάλιστα έφτασαν να προηγούνται με διαφορά εννιά πόντων (52-43) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, την οποία διατήρησαν μέχρι το 35’ (62-53). Όμως, στο τελευταίο πεντάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έκαναν μια… επική αντεπίθεση και με επιμέρους σκορ 17-5, έφτασαν στη νίκη με σκορ 70-67. Με το σκορ στο 65-68, ο Βέστερμαν είχε 2/3 βολές, πέντε δευτερόλεπτα πριν το τέλος, χάνοντας την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση.

Κορυφαίος των νικητών, που αναδείχθηκε και MVP του τελικού ήταν ο Παραχούσκι με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ πρώτος σκόρερ της Ρίτας ήταν ο Κράμερ με 15. Από πλευράς ηττημένων, πρώτος σκόρερ, επίσης με 15, ήταν ο Γκριγκόνις.