Ευρώπη

Η Σαρλερουά συμπλήρωσε το παζλ του δεύτερου προκριματικού στο BCL

Ολοκληρώθηκε ο πρώτος προκριματικός γύρος του BCL, με τη Σαρλερουά να επικρατεί 73-59 της Χάποελ Τελ Αβίβ και να παίρνει την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ματ Μόμπλεϊ, ο οποίος πέτυχε 20 πόντους, η Σαρλερουά επικράτησε 73-59 εντός έδρας της Χάποελ Τελ Αβίβ και ανέτρεψε το εις βάρος της 76-73 του πρώτου αγώνα για να πάρει την πρόκριση στον επόμενο γύρο των προκριματικών του Basketball Champions League.

Οι Βέλγοι ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και από το ημίχρονο είχαν διαφορά… πρόκρισης (39-34). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ακόμα περισσότερο και έφτασαν στη νίκη με +14 (73-59).

Για τους φιλοξενούμενους πάλεψαν οι Ντάλας Μουρ (16 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Ντάλις Τζόινερ (10 πόντοι, 6 ριμπάουντ), αλλά ήταν απελπιστικά μόνοι. Η Σαρλερουά θα συναντήσει στον τρίτο προκριματικό της διοργάνωσης την Μπάκεν Μπίαρς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του πρώτου προκριματικού γύρου του BCL (με έντονα γράμματα οι ομάδες που προκρίθηκαν, σε παρένθεση το συνολικό σκορ):

Μπάκεν Μπίαρς – Λέστερ Ράιντερς 103-84 (193-161)

Άβτοντορ – Φρίμπουργκ 76-78 (165-167)

Αντβέρπ – ΑΕΚ Λάρνακας 76-55 (159-129)

Άρης – Ντιναμό Τιφλίδας 92-54 (182-118)

Εστουδιάντες – Νόρκεπινγκ 69-71 (143-133)

Οραντέα – Καρχού 74-80 (158-167)

Σζολνόκι – Καντού 71-90 (139-159)

Λέφσκι – Σιαουλιάι 79-65 (170-144)

Τσμόκι Μινσκ – Πόλσκι Τορούν 90-73 (151-160)