Ηθικόν… ακμαιότατον!

Ο Ολυμπιακός άφησε πίσω του το Final 4 της Μαδρίτης και δείχνοντας συγκέντρωση και όρεξη κόντρα στον Κόροιβο Αμαλιάδας, νίκησε 91-52 στο πρώτο παιχνίδι των playoffs της Α1.

Το Final 4 της Μαδρίτης ανήκει στο παρελθόν για τον Ολυμπιακό!

Παίζοντας όμορφο μπάσκετ και δείχνοντας «φρεσκάδα», οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν νικηφόρα στα playoffs της Α1, επικρατώντας 91-52 στο ΣΕΦ του Κόροιβου.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος είχε την ευκαιρία να μοιράσει το χρόνο συμμετοχής, με τον Δημήτρη Αγραβάνη να ήταν πρώτος σκόρερ με 14 πόντους.

Αρκετά ανταγωνιστικός ήταν ο Κόροιβος στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Μπορεί η άμυνά του να μην είχε βρει το… αντίδοτο για τον «ορεξάτο» Πρίντεζη, ωστόσο στην επίθεση κοιτούσε στα… μάτια τον Ολυμπιακό, με το σκορ να ήταν ισόπαλο (10-10) στα μισά. Εκεί, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου πάτησαν το… γκάζι και με καλές άμυνες πήγαν στο +5 (15-10). Αυτή τη διαφορά διατήρησαν οι «ερυθρόλευκοι» μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, κλείνοντάς το με υπέρ τους 20-14.

Ο Ολυμπιακός μπήκε… φουριόζος στο παρκέ στη δεύτερη περίοδο. Μέσω της εξαιρετικής τους άμυνας, οι Πειραιώτες έβγαιναν στον αιφνιδιασμό και κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 10-2, ξέφυγαν στο +14 (30-16), μέσα σε περίπου δύο λεπτά. Οι παίκτες του Κόροιβου δεν έβρισκαν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι, με τους «ερυθρόλευκους» από την άλλη να διευρύνουν κι άλλο το προβάδισμά τους (42-22), έχοντας λύσεις από τον πάγκο. Στο τελευταίο λεπτό, οι γηπεδούχοι… χαλάρωσαν και έτσι η ομάδα της Αμαλιάδας πήγε στα αποδυτήρια με το -17 (44-27).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός διατηρούσε τη διαφορά του στα ίδια επίπεδα (52-34), με τον Σπανούλη. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου «έσφιξαν» ακόμη περισσότερο την άμυνά τους και μέσω της αποτελεσματικότητάς τους έξω από τα 6,75μ. έφτασαν ακόμα και στο +29 (66-37). Έτσι, κύλησε η τρίτη περίοδος μέχρι το τέλος της με το σκορ να διαμορφώνεται στο 74-44.

Πλέον, η αναμέτρηση είχε πάρει διαδικαστικό χαρακτήρα, λόγω της μεγάλης διαφοράς που είχε διαμορφωθεί από τρίτο δεκάλεπτο. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός συνέχιζε να πιέζει στην άμυνα και πήγε στο +38 (88-50). Όπως είναι φυσικό, οι δύο ομάδες περίμεναν το τελικό σκορ, που ήταν το 91-52, με το +41 να ήταν και η μέγιστη διαφορά στην αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 44-27, 74-44, 91-52

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 2, Χάντερ 11, Ντάνστον 7, Σπανούλης 10 (2), Ντάρντεν, Παπαπέτρου 9 (1), Λαφαγέτ 2, Λοτζέσκι 12 (1), Πρίντεζης 8, Αγραβάνης 14 (2), Μάντζαρης 11 (1), Κατσίβελης 5 (1).

Κόροιβος Αμαλιάδας (Μαρκόπουλος): Μάτζετ 3, Γιαννακίδης, Αγγελόπουλος 3, Παπαπέτρου 3(1), Μπάουερς 10, Βασίλιεβιτς 2, Κανονίδης 8, Φιλιππάκος, Κερκ 13 (1), Ρούμπιο 5, Φουρνόδαυλος, Γαλιώτος 5.