Euroleague

Καλύτερα να παίζει εκτός έδρας η Νταρουσάφακα

Μια εκπληκτική εκτός έδρας Νταρουσάφακα νίκησε 94-87 την Ούνικς στο Καζάν και πήρε τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη της στην τρίτη αγωνιστική της φετινής Ευρωλίγκας.

Η Νταρουσάφακα νίκησε 94-87 την Ούνικς στο Καζάν, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της φετινής Ευρωλίγκας και σημείωσε τη δεύτερη νίκη της μετά από αυτή της πρεμιέρας στο Βελιγράδι, «ρεφάροντας» την ήττα από την Αρμάνι την περασμένη Παρασκευή στην Κωνσταντινούπολη.

Η ομάδα του Ντείβιντ Μπλατ ανέλαβε τα «ηνία» στην τρίτη περίοδο και δεν έχασε ποτέ στη συνέχεια το προβάδισμα.

Κορυφαίοι των Τούρκων οι Ουαναμέικερ με 22 και Αντερσον με 18 πόντους, ενώ για την ομάδα του Εβγκένι Πασούτιν ξεχώρισε ο Λάνγκφορντ με 22 πόντους. Ο Κώστσς Καϊμακόγλου είχε 11 πόντους.

Η Ούνικς ξεκίνησε με 10-0 σερί στο πρώτο δίλεπτο, όμως οι Τούρκοι αντέδρασαν άμεσα και μείωσαν στο -1 στην ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου. Στη δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και, με πρωταγωνιστές τους Μπατούκ και Πονγκρασόφ αντίστοιχα, οι πρώην Σοβιετικοί «έκλεισαν» το ημίχρονο στο 47-46.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, η Ούνικς πήρε ένα +4, όμως με επιμέρους σκορ 16-7 οι Τούρκοι έφτασαν στο +6 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου. Στην τέταρτη περίοδο, η Νταρουσάφακα προηγούνταν σταθερά και, παρά την πίεση των Ρώσων, πήρε το ροζ φύλλο.

Δεκάλεπτα: 29-28, 47-46, 59-65, 87-94

Ούνικς Καζάν (Πασούτιν): Αντίποφ 1, Λάνγκφορντ 22 (2), Πονκρασόφ 16 (2), Παραχούσκι 17, Κόλομ 16 (1), Μπάνιτς 2, Βορόνοφ, Πανίν, Καϊμακόγλου 11 (1), Ουίλιαμς 2

Νταρουσάφακα (Μπλατ): Ουίλμπεκιν 13 (2), Μπατούκ 12 (4), Ουαναμέικερ 22 (2), Κλάιμπερν 2, Μοερμάν 2, Αλντεμίρ, Σαβάς 10, Αντερσον 18 (2), Σλότερ 8, Μπέρτανς 5 (1), Χαραγκόντι 2

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης