Ελλάδα

Ξέσπασε στην Κύμη και «έσπασε το ρόδι» ο ΠΑΟΚ

Η Κύμη έμελλε να γίνει ο αντίπαλος που θα επέτρεπε στον ΠΑΟΚ να πάρει την πρώτη νίκη σε επίσημο αγώνα, με τον «Δικέφαλο» να επικρατεί στην Πυλαία 94-83 των Κουμιωτών για την τρίτη αγωνιστική της Α1.

Ο ΠΑΟΚ νίκησε την Κόμη 94-83 στην Πυλαία για την τρίτη αγωνιστική της Α1 μπάσκετ, «σπάζοντας το ρόδι» σε όλες τις επίσημες διοργανώσεις για τη φετινή σεζόν, ελπίζοντας σε καλύτερες μέρες και αφήνοντας τους Κουμιώτες στη μια νίκη.

Ο «Δικέφαλος» προηγήθηκε από την αρχή και έφτασε σε διψήφιες διαφορές στο δεύτερο ημίχρονο και στο +16.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Τζόουνς με 17 και Μαργαρίτης με 15 πόντους. Για τους Ευβοιώτες, ξεχώρισαν οι Μανωλόπουλος και Τζόουνς με 20 πόντους ο καθένας.

Στην αρχή της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, όμως ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 10-6 και στο 13-9 με τους Αμερικανούς του. Με Τζόουνς και Μαργαρίτη, ο ΠΑΟΚ πήγε στο +10 και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 24-15.

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου, ο Χρυσικόπουλος έκανε το 26-15, όμως οι Κουμιώτες με τον Τσαγκαράκη πρωταγωνιστή έκαναν ένα σερί 7-0 και το 26-22, αλλά ο «Δικέφαλος» απάντησε μέσα στο καλάθι με 4-0 και έφτασε στο 30-22. Οι Αμερικανοί του «Δικεφάλου» διατηρούσαν ένα +7 με +8 για τον ΠΑΟΚ, που είχε αποκτήσει την υπεροχή στα δίποντα και ριμπάουντ, όμως αρχικά ένα σερί 5-0 με τους Αμερικανούς της Κύμης έφερε το 37-35 και το 38-38 στη συνέχεια για τους παίκτες του Γιάννη Καστρίτη με σαφή βελτίωση στα σουτ εντός πεδιάς. Ένα «ξέσπασμα» του Τζόουνς έφερε ένα 7-0 για τον ΠΑΟΚ και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +6.

Ο Κλάσεν έφερε το +8 και ο Τρις το +11 για τον ΠΑΟΚ στην αρχή της τρίτης περιόδου και ο Κατσίβελης το 59-46, βάζοντας τις βάσεις για την πρώτη νίκη των «ασπρόμαυρων» σε επίσημο αγώνα φέτος, με τον Τζόουνς να έχει αναλάβει ουσιαστικά την «μπαγκέτα» στο σκοράρισμα για τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου. Ο Τρις έφερε το +16 στα 2’ πριν τη λήξη της περιόδου, η Κύμη με 4-0 σερί μείωσε στο -12 και το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 70-59.

Η Κύμη ξεκίνησε με 4-0 την τέταρτη περίοδο, όμως ο Μαργαρίτης και οι Αμερικανοί διατηρούσαν ένα +7 με +10 για τον ΠΑΟΚ. Ο Σμιθ με προσωπικό σερί 4-0 μείωσε σε 81-75 και αργότερα 84-78 γα τους Ευβοιώτες, όμως ο Ντίλαρντ έφερε 89-80 για τους Θεσσαλονικείς, που είχαν την υπεροχή σε ριμπάουντ, δίποντα και βολές. Ο Αμερικανός γκαρντ έφερε το +13 και το ματς ολοκληρώθηκε στο +11 για τους γηπεδούχους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-15, 45-39, 70-59, 94-83

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Ντίλαρντ 14 (4/6 τρίποντα), Κλάσεν 6, Μαργαρίτης 15 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Κατσίβελης 11 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Τζόουνς 17 (1), Χρυσικόπουλος 4, Κρουμπάλι 9 (10 ριμπάουντ), Κόνιαρης 5 (1), Καρράς 1, Τσόχλας, Τρις 12 (3/5 τρίποντα)

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 20 (2), Οκερεαφόρ 5, Τσαγκαράκης 19 (4/9 τρίποντα, 7/7 βολές), Γλυνιαδάκης, Σμιθ 13 (2), Έντουαρντς 6, Τζόουνς 20 (7/10 δίποντα, 6/8 βολές), Σακελλαρίου, Μητσιμπόνας, Εζόμο

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης