Euroleague

Με αέρα από τη Βαλένθια, νίκησε και Μπάμπεργκ η Αρμάνι

Με τους Ταρζέφσκι και Καλνιέτις πρωταγωνιστές, η Αρμάνι επικράτησε για 2η φορά αυτή την εβδομάδα, αυτή τη φορά απέναντι στην Μπάμπεργκ με 71-62 και ανέβηκε στο 3-5.

Η Αρμάνι όπως έκανε και κόντρα στη Βαλένθια πάτησε γκάζι από το 25 και μετά και αυτή τη φορά δεν χρειάστηκε τις δύο παρατάσεις για να επικρατήσει όπως κόντρα στη Βαλένθια. Οι Γερμανοί είχαν σε μεγάλο μέρος του αγώνα το προβάδισμα και έφτασαν να προηγούνται ακόμα και με εννιά πόντους, λίγο πριν τελειώσει το 3ο δεκάλεπτο. Αυτός που καθάρισε το ματς για τους Ιταλούς ήταν ο Μάντας Καλνιέτις που έβαλε όλους τους πόντους του στην τελευταία περίοδο και την σφραγίδα έβαλε ο Τζέρελς όταν έκανε το 68-59. 1:48 πριν το φινάλε του αγώνα, για να ολοκληρωθεί το ματς με 71-62.

Οι Γερμανοί ήλεγχαν το παιχνίδι μέχρι και την το τέλος της 3ης περιόδου, αφού είχαν πάρει τα δύο πρώτα δεκάλεπτα με 13-16 (1ο) και 14-19 (2ο) για να τους βρει το ημίχρονο στο προβάδισμα με 27-35. Η λήξη της 3ης περιόδου την βρήκε να προηγείται με οκτώ πόντους (53-61), αλλά το ξέσπασμα των Ιταλών για ένα επιμέρους 28-11 με τον Καλνιέτις να πετυχαίνει 10 πόντους στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα έκρινε το ματς.

Κορυφαίος για τους νικητές σε σκοράρισμα οι Τζέρελς και Ταρζέφσκι που πέτυχαν από 12 πόντους , στους 11 σταμάτησε ο Γκουντάιτις, ενώ 10 με 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ είχε ο Καλνιέτις. Για τους ηττημένους που πήγαν στο 4-4, 12 είχε ο Ράιτ και 11 ο Νίκολιτς, ενώ ο Νίκος Ζήσης τελείωσε το ματς με 7 πόντους, 2 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 18:58 λεπτά συμμετοχής.