Ευρώπη

Με επίθεση «φωτιά» πριν τον Παναθηναϊκό η Ρεάλ!

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα, η Ρεάλ Μαδρίτης «καθάρισε» 90-75 τη Φουενλαμπράδα, πριν την επίσκεψή της στο ΟΑΚΑ για τα ματς με τον Παναθηναϊκό.

Με την επίθεσή της σε μεγάλα… κέφια, η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε 90-75 στην έδρα της Φουενλαμπράδα, για το ισπανικό πρωτάθλημα, ενόψει των αναμετρήσεων με τον Παναθηναϊκό, για τα playoffs της Ευρωλίγκας.

Η «βασίλισσα» διατηρούσε από το πρώτο δεκάλεπτο το προβάδισμα, αλλά ουσιαστικά «καθάρισε» το ροζ φύλλο, χάρη στο καταιγιστικό τρίτο (13-30 επιμέρους σκορ), όπου της έδωσε μία μεγάλη διαφορά.

Κορυφαίος για την ομάδα του Λάσο, που έφτασε τις 400 νίκες στον πάγκο της, ήταν ο Ντόντσιτς με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ, με τον Ράντολφ να τον ακολουθεί με 16 πόντους και τον Αγιόν να προσθέτει 14, με 9 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Εγένγκα και Κρους με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 35-40, 48-70, 75-90

Στο άλλο ματς, ένα καλό τέταρτο δεκάλεπτο, έδωσε την ευκαιρία στη Βαλένθια να αποδράσει (74-97) από την έδρα της Σαραγόσα. Κορυφαίος των «νυχτερίδων» ήταν ο Ντούμπλιεβιτς με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ, με τους Γκριν και Ντούρνκαμπ να είχαν από 14 ο καθένας. Ο Γκάρι Νιλ έκανε ό,τι μπορούσε από τους γηπεδούχους με 20 πόντους.