Euroleague

Με σούπερ Τζέιμς λύγισε την Μπασκόνια η ΤΣΣΚΑ Μόσχας!

Την 3η διαδοχική νίκη της πανηγύρισε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, που επικράτησε 94-90 της Μπασκόνια, με τον Μάικ Τζέιμς να σταματάει στους 33 πόντους!

Με οδηγό τον Μάικ Τζέιμς, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επιβλήθηκε 94-90 της Μπασκόνια και πανηγύρισε το 3ο σερί ροζ φύλλο αγώνα!

Ο Αμερικανός γκαρντ της ομάδας του Ιτούδη -που ανέβηκε στο 14-6- πέτυχε 33 πόντους με 5/9 τρίποντα, μοίρασε 3 ασίστ και κατέβασε 3 ριμπάουντ, ενώ είχε συμπαραστάτη τον Χίλιαρντ, που σταμάτησε στους 14 πόντους.

Από την άλλη, οι Βάσκοι υπέστησαν την 5η ήττα τους στα 6 τελευταία παιχνίδια και υποχώρησαν στο 7-13. Για τους φιλοξενούμενους διασώθηκαν οι Φαλ (19 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Χένρι (18 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Η Μπασκόνια ξεκίνησε πολύ καλύτερα το παιχνίδι και με σωστές επιλογές στην επίθεση, ξέφυγε με +6 (7-13) στο πρώτο τρίλεπτο. Μάλιστα, ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοσή τους και απομακρύνθηκαν με 9 πόντους διαφορά (12-21 στο 5’).

Κάπου εκεί όμως αφυπνίστηκε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας και με σερί 10-0, πέρασε μπροστά στο σκορ (22-21 στο 8’). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με πρωταγωνιστή τον Τζέιμς, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +2 (27-25).

Όπως συνέβη στην πρώτη περίοδο, έτσι και στη δεύτερη οι Βάσκοι μπήκαν πιο δυνατά και με πλουραλισμό στο σκοράρισμα, ανέκτησαν το προβάδισμα (31-32 στο 14’). Αυτή τη φορά η «ομάδα του στρατού» απάντησε άμεσα και ξέφυγε με +4 (36-32 στο 15’).

Από εκείνο το σημείο και μετά, οι γηπεδούχοι πάτησαν κι άλλο το γκάζι, με συνέπεια να απομακρυνθούν με +8 (48-40 στο 18’), με τους Τζέιμς και Χίλιαρντ να μοιάζουν ασταμάτητοι. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους παίκτες του Ιτούδη στο +6 (52-46).

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στην ΤΣΣΚΑ, η οποία μετέτρεψε το 57-53 (23’) σε 71-56 (27’), με τον Τζέιμς να πυροβολεί κατά ριπάς. Με ένα ακόμα καλάθι, ο Αμερικανός γκαρντ έφερε την ομάδα του στο +17 (75-58) στο φινάλε της περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν επική αντεπίθεση, κυρίως στο τελευταίο τετράλεπτο: το 88-71 (36’) μετατράπηκε σε 88-83 (39’), με τους Βάσκους να τρέχουν 12-0 χάρη στους Τζάνινγκ και Φαλ.

Στην αντίπερα όχθη, οι παίκτες των Ρώσων είχαν επαναπαυτεί υπερβολικά, αλλά διατήρησαν το προβάδισμά τους μέχρι το φινάλε, με τον Τζέιμς να ευστοχεί από τη γραμμή των βολών (94-90).

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 52-46, 75-58, 94-90.