Μίλησε η ποιότητα του Προμηθέα

Χάρη στη μεγαλύτερη ποιότητα των παικτών του, ο Προμηθέας Πατρών νίκησε το Ρέθυμνο 79-71 στο δεύτερο ματς της ημέρας στα φετινά «Μαυροσκούφεια» και θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ την Τετάρτη.

Ο Προμηθέας νίκησε 79-71 το Ρέθυμνο στο «Παλατάκι» στο δεύτερο ματς στο φετινό τουρνουά «Συμεών Μαυροσκούφης» και προκρίθηκε στον τελικό της Τετάρτης, όπου θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν να βρουν ρυθμό στην επίθεση και η περίοδος ολοκληρώθηκε στο 17-18 για τους Κρητικούς.

Οι Κρητικοί ξέφυγαν με διαφορά στην αρχή της δεύτερης περιόδου με τις επιλογές του Ντέιβις και φτάσαμε στο 32-25. Ο Σαλούστρος βοήθησε τον Προμηθέα να προηγηθεί 42-40 στο ημίχρονο.

Ο Προμηθέας βρήκε το ρυθμό του στην τρίτη περίοδο και διατηρούσε μια διαφορά, την οποία μείωσε το Ρέθυμνο προσωρινά στο -4. Τα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Γκίκα και το ένα του Σαλούστρου έφεραν το +18 και το +15 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Οι Κρητικοί βελτίωσαν την άμυνα τους στις αρχές της τέταρτης περιόδου και με τρίποντο του Γκάιτον μείωσαν σε 66-73. Ο Προμηθέας βελτίωσε την άμυνά του, έκανε το 77-69 και έφτασε στην τελική επικράτηση.

Δεκάλεπτα: 18-17, 40-42, 55-70, 71-79

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Μυκονιάτης): Ντάνιελς, Ντέιβις 15 (2), Γκάιτον 8 (2), Ντούρχαμ 11, Ράζης 4, Χριστοδούλου 6, Κουπέρης 2, Γλυνιαδάκης 3, Σιγκούνας 3, Ντάνιελ 4, Καλογιαννίδης 5, Κλάντον 10

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Γκίκας 11 (3), Τσαϊρέλης 14 (2), Γερομιχαλός 8, Σανδραμάνης, Κασελάκης 9, Σαλούστρος 9 (1), Κατσίβελης 5, Μέγιερ 6 (1), Μπράουν 5, Λαναράς, Έλις 12, Μαντζούκας