Ο Ήφαιστος έκανε πικρό το «αντίο» του Πανιωνίου στο Αρτάκης

Ένας πολύ εύστοχος Ήφαιστος νίκησε με άνεση τον Πανιώνιο 93-76 στο τελευταίο ματς των «κυανέρυθρων» στο κλειστό της οδού Αρτάκης για τη 15η αγωνιστική της Basket league.

Ο Ήφαιστος Λήμνου νίκησε άνετα τον Πανιώνιο 93-76 στη Νέα Σμύρνη για τη 15η αγωνιστική της Basket League στο αποχαιρετιστήριο ματς των «κυανέρυθρων» στο κλειστό της οδού Αρτάκης και έφτασε τις οκτώ νίκες, αφήνοντας τους παίκτες του Νίκου Οικονόμου στο 3-12 και κοντά στις θέσεις του υποβιβασμού.

Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόουλου απέκτησαν από την πρώτη περίοδο μία διψήφια διαφορά και, παρά την πίεση στο -3 του Πανιωνίου στην τρίτη περίοδο, έκαναν στη συνέχεια ένα σερί 8-0 και ένα 5-0 σερί στην τέταρτη περίοδο και έφτασαν στο +20.

Σε αυτό συνετέλεσαν περισσότερο οι Σμιθ με 19 και Εβανς με 17 πόντους. Για τους γηπεδούχους, έπαιζε μόνος του ο Μπέρι με 32 πόντους.

Απίθανη επίδοση οι 34 πόντοι του Ηφαίστου στο πρώτο δεκάλεπτο (8/11 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 6/10 βολές), όπως και οι 21 πόντοι του Ντέβιον Μπέρι στο πρώτο μέρος από 4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 6/9 βολές σε 18 λεπτά συμμετοχής. Ο Αμερικανός τελείωσε τον αγώνα με 32 πόντους με 18 εύστοχα σουτ, με τους φιλοξενούμενος να έχουν το καταπληκτικό 22/33 δίποντα.

Οι δύο ομάδες έβρισκαν τις λύσεις στην αρχή της αναμέτρησης με πρωταγωνιστές τους ξένους τους. Στο 10-12, ένα σερί 5-0 του Ηφαίστου έφερε το 10-17 με τοις αιφνιδιασμούς και το 12-20 με τον Εβανς, με τους νησιώτες να διατηρούν το +5 με +10 σε εκείνο το διάστημα με πρωταγωνιστή τον Ουίγκινς. Ο Γκότσερ έφερε το +12 με τις σωστές επιλογές μέσα στο «κυανέρυθρο» καλάθι και με το έμμεσο τρίποντο του Μούρτου το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 21-34.

Ο Ήφαιστος διατηρούσε το +10 στην αρχή της δεύτερης περιόδου, παίζοντας σωστά μέσα στο καλάθι με τους Έλληνες του Σωτήρη Μανωλόπουλου να έχουν αναλάβει τις επιθετικές πρωτοβουλίες για τους φιλοξενούμενους. Οι Μανωλόπουλος και Γόντικας έφεραν το +13 και το +14 αντίστοιχα, βρίσκοντας από μακριά τις λύσεις και οι ίδιοι διατηρούσαν σε αυτά τα επίπεδα τη διαφορά με πολύ καλή ευστοχία. Ο Εβανς έφερε το +17, συμπληρώνοντας ένα σερί 6-0 για τους νησιώτες. Με πρωταγωνιστή τον Μπέρι, ο Πανιώνιος με σερί 5-0 μείωσε σε 36-48 και με το τρίποντο του τελευταίου είχαμε το 39-50, με τον Αμερικανό να ολοκληρώνει το ημίχρονο στο 41-52.

Ο Ήφαιστος έκανε ένα σερί 6-0 στην αρχή της τρίτης περιόδου και έφτασε στο +14 με πολλές επιθετικές επιλογές από τους ξένους του. Οι παίκτες του Νίκου Οικονόμου έκαναν ένα σερί 11-0 με ηγέτες τους Μπέρι και Χάρις και μείωσαν σε 57-60 με λύσεις από περιφέρεια και ρακέτα και την υπεροχή στα ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα. Εκεί, πήρε φόρα ο Σμιθ και με 8 συνεχόμενους πόντους έφερε το 57-68 με δύο σερί τρίποντα για να ολοκληρωθεί το τριαντάλεπτο στο 59-70.

Ο Ηφαιστος ξεκίνησε με σερί 5-0 την τέταρτη περίοδο και έφτασε στο 59-75 και με νέο σερί 5-0 φτάσαμε στο 62-80 με τον Σμιθ να παίζει μόνος του τους «κυανέρυθρους» πλέον. Το τρίποντο του Ουίγκινς έφερε το 65-84 και ο Γκότσερ έφερε το 67-85 στην απέλπιδα προσπάθεια των γηπεδούχων να μειώσουν. Ο Φρεϊμάνις έκανε το 73-93 και το ματς ολοκληρώθηκε στο 76-93.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-34, 41,52, 59-70, 76-93

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Οικονόμου): Παπαντωνίου 5 (2/9 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο), Ελ-Αμίν 5 (2/8 σουτ), Ντόρσεϊ 5 (6 ριμπάουντ), Μπέρι 32 (6/11 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 11/15 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χάρις 8 (2), Καμαριανός 2, Καραμαλέγκος, Δίπλαρος, Καμπερίδης 7 (1), Τέιλορ 2, Χουγκάζ, Όστιν 10 (1)

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 13 (2), Έβανς 17 (7/11 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ουίγκινς 12 (2), Σμιθ 19 (3), Φρεϊμάνις 10, Μανωλόπουλος 5 (1/6 τρίποντα), Μούρτος 3, Σταμάτης 5 (1), Γόντικας 9, Γαρέζος

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης