Euroleague

Ο Ουλανόβας γλίτωσε από «αυτοκτονία» τον Σάρας

Χάρη σε καλάθι του Ουλανόβας σε «νεκρό» χρόνο στην παράταση, η Ζαλγκίρις του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους νίκησε 85-83 τη Μάλαγα στο «Μάρτιν Καρπένα» για την έβδομη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Η Ζαλγκίρις Κάουνας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους νίκησε 85-83 στην παράταση (κ.α. 72-72) τη Μάλαγα στο «Μάρτιν Καρπένα» της Ανδαλουσίας για την έβδομη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε στο 4-3 το ρεκόρ της, αφήνοντας τους κατόχους του Euro Cup στο 3-4.

Η Ζαλγκίρις έφτασε στο +20 στην τρίτη περίοδο με «κρεσέντο» από το τρίποντο, όμως στην τέταρτη περίοδο με διάφορα σερί οι παίκτες του Ζοάν Πλάθα έστειλαν το ματς στην παράταση. Εκεί, οι Μιλάκνις και Ουλανόβας είχαν τις λύσεις και ο δεύτερος με το σουτ της τελευταίας στιγμής, έδωσε το ροζ φύλλο.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Πάνγκος με 21και Μιλάκνις με 13 πόντους, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο ΜακΚάλουμ με 19 πόντους.

Μετά από ντέρμπι στην αρχή, ο Σερμαντίνι έκανε το 6-2 και ο Ντίεθ το 9-4 για τους κατόχους του Euro Cup με τα μακρινά σουτ να βρίσκονται στην ημερήσια διάταξη για τους Ισπανούς. Ο Μπρουκς ανέλαβε δράση και διατηρούσε το +4 για τη Μάλαγα με σωστές επιλογές μέσα στη ρακέτα. Με σερί 7-0 από τους ξένους της, η Ζαλγκίρις έφτασε στο 13-16 με καταπληκτική ευστοχία και οι Τουπάν και Ουάιτ έκαναν το 15-21 για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους. Η υπερβολική αστοχία στο τελευταίο δίλεπτο έφερε το 17-21 ως αποτέλεσμα της πρώτης περιόδου.

Με ένα σερί 4-0 στην αρχή της δεύτερης περιόδου, η Μάλαγα ισοφάρισε με σωστές επιλογές μέσα στο καλάθι και το ματς έγινε ντέρμπι στη συνέχεια, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται Η Μάλαγα έφτασε αρχικά στο 27-23 και το 29-26. Εκεί, οι Λιθουανοί βρήκαν τις λύσεις από παντού, βελτίωσαν τα ποσοστά τους στα δίποντα και έκαναν σερί 8-0, οπότε και προηγήθηκαν με 34-29 με επιθετική πολυφωνία. Οι παίκτες του «Σάρας» διατηρούσαν το +3 με +6, με τον Ουλανόβας να κάνει το 33-41 και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 34-41 και με 12/16 δίποντα για τους πρωταθλητές Ευρώπης του 1999.

Δύο συνεχόμενα τρίποντα και ένα έμμεσο του Μιλάκνις έφεραν το 34-50 με 9-0 σερί για τους πρωταθλητές Λιθουανίας, που έβαζαν τις βάσεις για μια μεγάλη νίκη στην Ανδαλουσία στην αρχή της τρίτης περιόδου. Άλλα δύο συνεχόμενα τρίποντα έφεραν το 36-56 για τους φιλοξενούμενους, που έκαναν «πάρτι» από τη γραμμή των 6.75. Ο Μπρουκς με φιλότιμες ατομικές προσπάθειες βοήθησε σε ένα σερί 10-0, που έφερε το 46-56 και ο Καβαλιάουσκας ολοκλήρωσε το τριαντάλεπτο στο 48-59.

Στην αρχή της τέταρτης περιόδου, η διαφορά κυμαινόταν μεταξύ +9 με +11 για τη Ζάλγκίρις με σωστές επιλογές μέσα στη ρακέτα για τους παίκτες του Γιασικεβίτσιους. Ο Μιλοσαβλίεβιτς μείωσε 53-61 και ο Βατσίνσκι σε 56-64 στην απέλπιδα προσπάθεια των Ισπανών να «γυρίσουν» το ματς. Ο ΜακΚάλουμ μείωσε στο 58-64 και το σερί έφτασε στο 4-0 για Μάλαγα, οπότε το ματς ξανάρχιζε.

Ο Αμερικανός έκανε το 59-66, όμως το 4-0 του Ουλανόβας έκανε το 59-70. Ένα 5-0 σερί της Μάλαγα μείωσε σε 64-70, όμως ο Μίτσιτς με το 64-72 ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε, φαινόταν πως ολοκλήρωνε τη «σεμνή τελετή». Όμως, οι Ισπανοί εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των Λιθουανών και με 4-0 μείωσαν σε 68-72. Ο Μιλάκνις αστόχησε σε τρίποντο και ο Μπρουκς με δύο βολές μείωσε σε 70-72. Ο Μίτσιτς αστόχησε σε δύο βολές και ο ΜακΚάλουμ με μπάσιμο και λέι απ έστειλε το ματς στην παράταση, αφού ο Πάνγκος αστόχησε σε τρίποντο σε «νεκρό» χρόνο.

Οι Μιλάκνις και Ουλανόβας έφεραν το 74-78 για τη Ζαλγκίρις, με τους Λιθουανούς να διατηρούν ένα +2 σταθερά στην έναρξη του έξτρα πεντάλεπτου. Ο Μιλάκνις πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με δύο βολές έφερε το 77-80. Ο Ογκουστιν μείωσε σε 79-80 και ο Ντέιβις έκανε το 79-81 με μία βολή. Σουάρεθ ισοφάρισε και ο Ντέιβις στον αιφνιδιασμό έκανε το 81-83.

Ο Μιλάκνις αστόχησε σε τρίποντο και ο ΜακΚάλουμ με τον ίδιο τρόπο ισοφάρισε σε 83-83 και πηγαίναμε για δεύτερη παράταση. Όμως, ο Ουλανόβας είχε διαφορετική άποψη και στην τελευταία επίθεση και σε «νεκρό» χρόνο με σουτ οριακά πατώντας τη γραμμή έδωσε τη νίκη με 85-83.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-21, 34-41, 48-59, 72-72, 83-85

ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): ΜακΚάλουμ 19 (1), Ντίαθ, Σαλίν 6, Ντίεθ 3 (1), Μιλοσάβλιεβιτς 8, Σερμαντίνι 3, Βατσίνσκι 7 (1), Μπρουκς 16 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Όγκουστιν 8, Σουάρεθ 9, Μούσλι 4

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 7, Μποστ 4, Πάνγκος 21 (5), Τουπάν 4, Γιανκούνας 4, Σάγιους, Μιλάκνις 13 (2), Μίτσιτς 4, Ουάιτ 10 (1), Καβαλιάουσκας 5, Βαλίνσκας 3, Ουλανόβας 10