NBA

Παρά μια ασίστ τριμπλ-νταμπλ ο Γιάννης!

Ο Γιάννης οδηγεί τους Μπακς στα πλέι-οφ... Όπως τους οδήγησε στη νίκη 108-105 απέναντι στους Πίστονς με μια εξαιρετική εμφάνιση που άγγιξε το τριπλ-νταμπλ! Νέα καλή εμφάνιση από τον Παπαγιάννη.

Μια ασίστ! Αυτό χώρισε τον Γιάννη Αντετοκούνμπο από την επίτευξη του τριπλ-νταμπλ στο παιχνίδι των Μπακς με τους Πίστονς.

Στο παιχνίδι αυτό ο Έλληνας άσος με 28 πόντους με 7/16 σουτ, 14/21 βολές, 14 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 κοψίματα σε 45 λεπτά που έπαιξε οδήγησε τα «ελάφια» στη νίκη 108-105 στην παράταση. Μία νίκη που φέρνει την ομάδα του Μιλγουόκι στην 5η θέση της Ανατολής με ρεκόρ 40-36 και –φυσικά- στα πλέι-οφ του ΝΒΑ μετά από έναν χρόνο απουσίας.

Καλή εμφάνιση για τους Μπακς έκανε ο Μίντλετον με 25 πόντους και 10 ριμπάουντ αλλά και ο ρούκι Μέικερ, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 23 πόντους, (5/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/3 βολές, 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 25 λεπτά), επιτυγχάνοντας ρεκόρ καριέρας.

Οι Μπακς έστειλαν το παιχνίδι την παράταση με ένα σερί 14-4. Εκεί ο Μίντλετον με ένα τρίποντο περίπου 40 δεύτερα πριν το τέλος έδωσε προβάδισμα με τρεις πόντους και τη νίκη στα «ελάφια». Και αυτό βρίσκοντας το... θάρρος να σουτάρει καθώς είχε αστοχήσει στο τελευταίο σουτ της κανονικής διάρκειας που θα μπορούσε να είχε δώσει νωρίτερα τη νίκη στην ομάδα του.

Η βραδιά ήταν καλή και για άλλον έναν Έλληνα. Ο Παπαγιάννης πέτυχε 11 πόντους, (4/5 σουτ και 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κοψίματα), στην τρίτη φορά στη θητεία του στο ΝΒΑ που σημειώνει διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Κινγκς ωστόσο να μην μπορούν να φτάσουν στη νίκη και να φεύγουν ηττημένοι 107-89 από τους Πέλικανς.

Στο παιχνίδι της βραδιάς νικητές αναδείχθηκαν οι Γουόριορς με 107-98 απέναντι στους Ρόκετς. Καθοριστική η εμφάνιση της παρέας του Κάρι στην τελευταία περίοδο. Εκεί οι «πολεμιστές» κράτησαν τους αντιπάλους τους χωρίς καλάθι για περίπου επτά λεπτά, έκαναν ένα σερί 12-0, ξέφυγαν με 100-92 και έφτασαν τελικά στη νίκη.