Ευρώπη

Σήκωσε την πρώτη κούπα της σεζόν η Φενέρ!

Ένα καθοριστικό καλάθι του Βέσελι και η ψυχραιμία του Σλούκα στις βολές στο τέλος, οδήγησαν τη Φενέρμπαχτσε στη νίκη (74-71) επί της Νταρουσάφακα και την κατάκτηση του φετινού Κυπέλλου στην Τουρκία!

Back to back Κυπελλούχος η Φενέρμπαχτσε!

Η Νταρουσάφακα αποδείχθηκε σκληρό… καρύδι, αλλά η ομάδα του Ομπράντοβιτς ήταν ψύχραιμη στο τέλος με Βέσελι και Σλούκα και νίκησε 74-71, για να κατακτήσει το έβδομο τρόπαιο της ιστορίας της.

Από 15 πόντους είχαν οι Σλούκας, Ντε Κολό και Ντατόμε (MVP του τελικού), με τον Κάλινιτς να είχε 12π. και τον Βέσελι 10π.

Για την ομάδα του Ερνάκ, πρώτος σκόρερ ήταν ο Χάμιλτον με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τους Κόλσον και Οζντεμίρογλου να είχαν από 13π. ο καθένας.

Μεγάλο ντέρμπι ήταν το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να ήταν κοντά καθ’ όλη τη διάρκειά του και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 30-30. Στο δεύτερο μέρος, ο Ντε Κολό μπήκε «καυτός» και έστειλε τη Φενέρ στο +8 (34-42), ωστόσο η Νταρουσάφακα απάντησε και το γύρισε (43-42), κλείνοντας μπροστά (48-47) την τρίτη περίοδο.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χάμιλτον, η «Ντάτσκα» πήγε στο +4 (61-57), στο 34’. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς αντέδρασε με σουτ από την περιφέρεια για ένα σερί 7-0 (61-64), με τον Μπράουν να φέρνει το ματς στα ίσα (64-64), στο 37’. Ακολούθησαν καλάθια εκατέρωθεν, με τον Βέσελι να δίνει στη Φενέρ το προβάδισμα (66-68), στο 39’.

Στη συνέχεια, το ματς έγινε λίγο… ροντέο με τον Βέσελι και τον Χάμιλτον να μπλέκονται σε «κοκορομαχία» και να αποβάλλονται (και μάλιστα είχε καταλογιστεί ήδη φάουλ εις βάρος του Βέσελι, αλλά οι βολές δεν δόθηκαν ποτέ στην Νταρουσάφακα!), με τον Σλούκα με 2/2 από τη γραμμή να κάνει το 66-70, στα 20’’ πριν τη λήξη. Με ένα τρίποντο από τα 9 μέτρα, ο Μπερκ μείωσε στον πόντο, αλλά ο Έλληνας γκαρντ ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών και έτσι η Φενέρμπαχτσε πήρε τη νίκη με το τελικό 71-74.

Τα δεκάλεπτα: 11-13, 30-30, 48-47, 71-74