Η Μπανταλόνα του Νίκου Ζήση νίκησε άνετα 90-73 στην Καταλονία την Ούνιξ Καζάν των Δημήτρη Πρίφτη, Κώστα Καϊμακόγλου (εκτός αποστολής) και Βαγγέλη Μάντζαρη για την ένατη αγωνιστική του τρίτου ομίλου του Euro Cup και έκανε περισσότερο «θρίλερ» την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης.

Ο Ζήσης ήταν εκ των κορυφαίων των πρωταθλητών Ευρώπης του 1994, έχοντας 11 πόντους με 4/4 βολές, 2/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ενώ πρώτος σκόρερ για τους Ισπανούς ήταν ο Πρέπελιτς με 15 πόντους.

Από τους Ρώσους, ο Μόργκαν είχε 18 πόντους, ενώ ο Μάντζαρης είχε 2 πόντους με 0/1 βολή, 1/2 δίποντο, 0/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.


Tα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στους ομίλους:

Α' ΟΜΙΛΟΣ

Τα αποτελέσματα:
Ουλμ - Μονακό 63-78

Ανδόρα - Μακάμπι Ρισόν 84-71

Βίρτους Μπολόνια - Προμηθέας Πάτρας 88-75

Η κατάταξη (σε 9 αγώνες):
1. Βίρτους Μπολόνια 7-2*

2. Ανδόρα 6-3*

3. Μονακό 6-3*

4. Προμηθέας 6-3*

5. Ουλμ 1-8

6. Μακάμπι Ρισόν 1-8

Η τελευταία αγωνιστική (10η):
Προμηθέας Πάτρας - Ανδόρα

Μονακό - Βίρτους Μπολόνια

Μακάμπι Ρισόν - Ουλμ


Β' ΟΜΙΛΟΣ

Τα αποτελέσματα:
Ρίτας Βίλνιους - Τόφας 99-83

Λιμόζ - Βενέτσια 71-78

Λοκομοτίβ Κουμπάν - Παρτίζαν 83-76

Η κατάταξη (σε 9 αγώνες):
1. Βενέτσια 7-2*

2. Παρτίζαν 6-3*

3. Λοκομοτίβ Κουμπάν 4-5

4. Ρίτας Βίλνιους 4-5*

5. Τόφας 4-5

6. Λιμόζ 2-7

Η τελευταία αγωνιστική (10η):
Τόφας - Λοκομοτίβ Κουμπάν

Βενέτσια - Ρίτας Βίλνιους

Παρτίζαν - Λιμόζ


Γ' ΟΜΙΛΟΣ

Τα αποτελέσματα:
Νταρουσάφακα - Μπρέσια 61-70

Μπανταλόνα - Ούνιξ Καζάν 90-73

Ναντέρ - Τσεντεβίτα Ολίμπια 90-87

Η κατάταξη (σε 9 αγώνες):
1. Νταρουσάφακα 5-4*

2. Μπανταλόνα 5-4*

3. Ούνιξ Καζάν 5-4

4. Μπρέσια 5-4

5. Ναντέρ 4-5

6. Τσεντεβίτα Ολίμπια 3-6

Η τελευταία αγωνιστική (10η):
Μπρέσια - Ναντέρ

Ούνιξ Καζάν - Νταρουσάφακα

Τσεντεβίτα Ολίμπια - Μπανταλόνα


Δ' ΟΜΙΛΟΣ

Τα αποτελέσματα:
Ουνικάχα Μάλαγα - Όλντενμπουργκ 108-68

Μπούντουτσνοστ - Γαλατάσαραϊ 94-78

Γκντίνια - Τρέντο 78-85

Η κατάταξη (σε 9 αγώνες):
1. Ουνικάχα Μάλαγα 7-2*

2. Γαλατάσαραϊ 5-4*

3. Όλντενμπουργκ 5-4*

4. Τρέντο 4-5

5. Μπούντουτσνοστ 3-6

6. Γκντίνια 3-6

Η τελευταία αγωνιστική (10η):
Τρέντο - Ουνικάχα Μάλαγα

Γαλατάσαραϊ - Γκντίνια

Όλντενμπουργκ - Μπούντουτσνοστ