Βόλεϊ

Διέλυσε την Εθνική βόλεϊ γυναικών η Σλοβενία

Δεν κράτησε τα προσχήματα η Εθνική βόλεϊ γυναικών κόντρα στη Σλοβενία και έχασε 0-3 σετ στο Βραχάτι για τη δεύτερη αγωνιστική του European League.

Η Εθνική βόλεϊ γυναικών έχασε 0-3 σετ από τη Σλοβενία στο Βραχάτι για τη δεύτερη αγωνιστική του European League και δεν κατάφερε να επαναλάβει το 3-0 σετ επί της Πορτογαλίας το περασμένο Σάββατο στην ιβηρική χώρα, αφήνοντας «ανοιχτή» την υπόθεση πρόκριση για τη συνέχεια.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα είχε πρόβλημα στην υποδοχή με 17% άριστη, με αποτέλεσμα να μην έχει καλή ανάπτυξη στην επίθεση, με το καλά στημένο μπλοκ της Σλοβενίας να κάνει μεγάλη ζημιά (11 στοπ).

Συνολικά, 27 λάθη έκανε η «γαλανόλευκη», εκ των οποίων τα 14 από τη γραμμή των εννέα μέτρων. Κομβικό σημείο του ματς το δεύτερο σετ, όταν η Εθνική προηγήθηκε 14-7 και 18-14 και δεν κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά.

Κορυφαία σκόρερ του αγώνα η Βασιλαντωνάκη με 21 πόντους, ενώ για τη Σλοβενία οι Σκούκα, Έρζεν και Πλάνινσετς είχαν από 11 πόντους.

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε στο τρίτο σετ, με την Ελλάδα και πάλι να είναι μπροστά στο σκορ (13-9) και τη Σλοβενία να αντιδρά. Η Βλαχάκη έδωσε προβάδισμα δύο πόντων, η Βασιλαντωνάκη έκανε το 20-18, όμως η Σλοβενία με τα σερβίς της Σκούκα «έτρεξε» σερί 6-0 για το 24-20. Η Βασιλαντωνάκη μείωσε σε 24-21, αλλά η Πλάνισετς με πρώτο χρόνο διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Διακύμανση:
1ο σετ: 5-8, 11-16, 18-21, 19-25
2ο σετ: 8-3, 16-13, 20-21, 24-26
3ο σετ: 8-6, 16-13, 20-21, 21-25

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 4 άσσους, 43 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και της Σλοβενίας προήλθαν από 7 άσσους, 31 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 19-25, 24-26, 21-25) σε 79'

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Κιαπίνι): Μόρι 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Γκρούντινα 6 (4/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ζντοβτς 7 (3/8 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 18% υπ. - 9% άριστες), Σκούκα 11 (7/26 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. - 38% άριστες), Έρζεν 11 (10/26 επ., 1 μπλοκ), Πλάνινσετς 11 (5/9 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ) / Γιάνεζιτς (λ, 36% υπ. - 9% άριστες), Μικλ (λ), Ζάτκοβιτς, Σόμποτσαν (30% υπ. - 10% άριστες)

ΕΛΛΑΔΑ (Ναράνχο): Λαμπρούση 6 (5/8 επ., 1 άσσος), Στράντζαλη 7 (4/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 13% υπ. - 13% άριστες), Μερτέκη 7 (7/25 επ., 32% υπ. - 23% άριστες), Βασιλαντωνάκη 21 (19/38 επ., 2 άσσοι), Χριστοδούλου, Εμμανουηλίδου 2 (2/4 επ.) / Κονόμι (λ, 40% υπ. - 40% άριστες), Οικονομίδου 1 (1/9 επ.), Παπαφωτίου 1 (1/3 επ.), Τοτσίδου, Βλαχάκη 4 (4/11 επ., 20% υπ. - 10% άριστες)

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης, ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Γκιγιέρμο Ναράνχο, τόνισε πως: «Κάναμε πάρα πολλά λάθη και αυτό ήταν το "κλειδί" του αγώνα. Η υποδοχή μας δεν είναι μυστικό ότι δεν είναι τέλεια, αλλά μπορούμε να πιέσουμε με το σερβίς μας. Σήμερα, όμως, κάναμε λάθη σε κρίσιμα σημεία, ειδικά στο δεύτερο σετ όταν κάναμε τρία σερί λάθη από τη γραμμή των εννέα μέτρων.

Τα 14 λάθη σε τρία σετ είναι πάρα πολλά. Δεν είχαμε άγχος που παίξαμε εντός έδρας. Δουλεύουμε δύο εβδομάδες ήδη και θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε. Μετά από αυτήν την ήττα, η πρώτη θέση είναι πολύ δύσκολη για εμάς. Από εδώ και πέρα, δεν πρέπει να χάσουμε ούτε σετ και να πάμε στη Σλοβενία να νικήσουμε 3-0».