Στίβος

Ενδέκατος στον τελικό της σφαιροβολίας ο Σκαρβέλης-Πολωνική κυριαρχία στα μετάλλια

Δεν κατάφερε να κάνει κάποια υπέρβαση στον τελικό της σφαιροβολίας ο Νίκος Σκαρβέλης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου του Βερολίνου.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έριξε βολή 20.11 στη δεύτερη προσπάθεια του και πήρε την 11η θέση, πολύ μακριά από τον καλό του εαυτό, αφού σίγουρα θα περίμενε και ο ίδιος κάτι καλύτερο.

Ο Σκαρβέλης ξεκίνησε με 19.63 και ήταν άκυρος στην τρίτη του βολή, χάνοντας τις όποιες ελπίδες είχε να διεκδικήσει την είσοδο στην πρώτη οκτάδα, ώστε να συνεχίσει για τις άλλες τρεις βολές.

Σε πολωνικά χέρια κατέληξαν τα δύο πρώτα μετάλλια του αγώνα, αφήνοντας εκτός της πρώτης θέσης του βάθρου τον μόνιμο νικητή των τριών τελευταίων διοργανώσεων, τον Νταβίντ Στορλ.

Ο Μίχαλ Χάρατικ πήρε την πρώτη θέση με βολή στα 21.72 στη δεύτερη προσπάθεια του, αφήνοντας τον συμπατριώτη του, Κόνραντ Μπουκοβιέτσκι, δεύτερο με 21.66, ήτοι εθνικό ρεκόρ U23 και καλύτερη φετινή του επίδοση, επίσης, στη δεύτερη προσπάθεια του.

Ο Γερμανός υπερπρωταθλητής αρκέστηκε στην τρίτη θέση με βολή στα 21.41 στην πρώτη του προσπάθεια.