Βόλεϊ

«Καθάρισε» δύσκολα τον Εθνικό o Παναθηναϊκός και τον έστειλε πλέι άουτ

Αρκετά δύσκολα ο Παναθηναϊκός νίκησε στην Κυψέλη 3-1 σετ τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης για την 21η αγωνιστική της Volley League και εξασφάλισε και τυπικά την τρίτη θέση της κανονικής περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε δύσκολα και στα τέσσερα σετ 3-1 τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στην Κυψέλη για την 21η αγωνιστική της Volley League και εξασφάλισε οριστικά την τρίτη θέση, αφήνοντας τους ακρίτες οριστικά στην προτελευταία θέση και στα πλέι άουτ.

Ο Εθνικός προηγήθηκε και είδε τους «πράσινους» να χρειάζονται 26 και 27 πόντους στα δύο τελευταία σετ για να φτάσουν στη νίκη.

Ο Εθνικός θα αντιμετωπίσει στους αγώνες κατάταξης την Κομοτηνή στις τρεις νίκες για την παραμονή στην κατηγορία. Κερδισμένη και η ΑΕΚ, που οριστικά καταλαμβάνει την όγδοη θέση και θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στα πλέι οφ.

Ο αγώνας ήταν νευρικός, αλλά είχε πολλά μπλοκ και ο Εθνικός, παρότι είχε πολλές ευκαιρίες για να πάρει θετικό αποτέλεσμα, έκανε πολλά λάθη στα τελειώματα των σετ.

Οι ακρίτες μπήκαν δυνατά και εκμεταλλεύτηκαν την κούραση των Αλέξανδρου Ράπτη, Χαράλαμπου Ανδρεόπουλου, που μέχρι και την Κυριακή αγωνίζονταν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα εφήβων.

Στο τέταρτο σετ, ο Εθνικός έχασε μεγάλη ευκαιρία να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ όταν προηγήθηκε με 10-6. Με μπλοκ των Γιάκομπσεν και Ράπτη, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 10-10, αλλά ξανά ο Εθνικός ξέφυγε με +3. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 20-20, αλλά ο Τουράνιανιν έκανε το 21-20. Ο Γιορντάνοφ έδωσε προβάδισμα με 23-22, 24-23, 25-24 και το σετ ολοκληρώθηκε με λάθος του Τουρνάνιανιν και πόντο του Βούλγαρου διαγώνιου.

Τα σετ: 21-25, 25-22, 26-24, 27-25

Διακύμανση:
1ο σετ: 2-8, 9-16, 19-21, 21-25

2ο σετ: 8-6, 12-16, 21-20, 25-22

3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-20, 26-24

4ο σετ: 5-8, 13-16, 20-21, 27-25

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 3 άσσοι, 52 επιθέσεις, 17 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού προήλθαν: 9 άσσοι, 44 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3π. (3 μπλοκ), Γιορντάνοφ 30 (24/49, 4 μπλοκ, 2 άσσοι), Ανδρεόπουλος 4 (4/13, 43%υπ., 26%αρ.), Πανταλέων 11 (4/11), Ράπτης 15 (12/25, 40%υπ., 7%αρ.), Πελεκούδας 8 (7/13, 1 άσσος) / Ζήσης (λ.-67%απ., 50%αρ.), Πεντίδης, Γαλλιώτος, Μπούρας (λ)

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Σάκης Μουστακίδης): Στρούγκαρ 2π. (2/2επ.), Μπενγκολέα 13 (11/26, 45%υπ., 17%αρ.), Γκμίτροβιτς 15 (14/43, 1 άσσος), Τουριάνιανιν 10 (6/11, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Στίγγας 13 (7/13, 6 μπλοκ), Ριζόπουλος 12 (4/13, 4 μπλοκ, 4 άσσοι, 67%υπ., 50%αρ.) / Κοστοστάθης (λ. – 61%υπ., 39%αρ.), Νικολακάκης

Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Ηταν πολύ δύσκολη νίκη. Οι δύο βασικοί ακραίοι ήταν εξαντλημένοι από το Πανελλήνιο εφήβων και ο Ζήσης όλη την εβδομάδα δεν είχε κάνει προπόνηση λόγω τραυματισμού. Στα τελειώματα των σετ εμείς δεν κάναμε λάθη και εκεί κάναμε τη διαφορά. Ο Εθνικός είχε το άγχος των βαθμών και εμείς είχαμε την κούραση. Αντιδράσαμε σωστά και νικήσαμε δίκαια.

Συγχαρητήρια στην ομάδα των εφήβων για την κατάκτηση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος. Είναι μία νίκη που αναβαθμίζει το τμήμα βόλεϊ του Παναθηναϊκού και δείχνει την πορεία των ακαδημιών του».

Ο Σάκης Μουστακίδης είπε: «Πρώτη φορά βλέπω να αδικούμε τόσο πολύ τους εαυτούς μας. Ένα ματς που μπορούσαμε να το πάρουμε 3-0 καταφέραμε να το χάσουμε. Δεν πρέπει να περιμένουμε τους άλλους να κάνουν αυτό που πρέπει να κάνουμε εμείς. Πρέπει να πάρουμε την κατάσταση στα χέρια μας».