Βόλεϊ

Με το μυαλό στην Ευρώπη πέρασε από Αλεξανδρούπολη ο Ολυμπιακός

Σε… πρόβα ενόψει του ερχόμενου ματς για τους «16» του Challenge Cup μετέτρεψε το ματς με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης ο Ολυμπιακός, ο οποίος επιβλήθηκε 3-1 σετ στην 13η αγωνιστική της Volleyleague.

Δυσκολεύτηκε ελαφρώς, αλλά πέρασε από την Αλεξανδρούπολη ο Ολυμπιακός, επικρατώντας 3-1 σετ του τοπικού Εθνικού, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Vοlleyleague.

Οι ερυθρόλευκοι διατηρήθηκαν με το απόλυτο στην κορυφή της βαθμολογίας και έδειξαν πανέτοιμοι για το πρώτο ματς με τη Λοκομοτίβ Μπακού για τους «16» του Challenge Cup την ερχόμενη Τετάρτη (17/1) .

Ενδεικτικό, όμως, της δυσκολίας που αντιμετώπισαν είναι ότι έχασαν -μόλις- το δεύτερο σετ για φέτος, με το πρώτο να έχει χαθεί στο ντέρμπι κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Τα σετ ήταν οριακά, με τον Ολυμπιακό να «καθαρίζει» το πρώτο στο 26-24, με επίθεση του Αλεξίεφ και μπλοκ του Πετρέα, ενώ νωρίτερα ο Παγιάν είχε ισοφαρίσει δύο φορές (στο 22-22 και στο 24-24) για τον Εθνικό.

Ο ίδιος παίκτης ήταν πρωταγωνιστής στο δεύτερο σετ, με τους ακρίτες να παίρνουν καλόπροβάδσιμα στο 11-6, που διατήρησαν μέχρι το φινάλε, παρά την αντίδραση του Ολυμπιακού και ισοφάρισαν σε 1-1 με 25-21.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο σετ, παρότι ο Ολυμπιακός κατάφερε να ξεφύγει στο 16-12. Ο Εθνικός βρήκε απαντήσεις και εκμεταλλεύτηκε τα εύκολα λάθη του Ολυμπιακού, παίρνοντας τα ηνία του σκορ στο 21-20. Οι «ερυθρόλευκοι», όμως, σαν να «ξύπνησαν», ανέβασαν στροφές και περιόρισαν τα λάθη, επανακτώντας το προβάδισμα(22-21). Ο Παγιάν ισοφάρισε εκ νέου (23-23), όμως η εμπειρία του Ολυμπιακού έκανε το 2-1 στα σετ με 25-23.

Στο τέταρτο σετ ο Εθνικός μπήκε με κάτω τα χέρια, με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει σταδιακά τη διαφορά για το τελικό 3-1 με 25-15.