Βόλεϊ

Μεγάλη ανατροπή και ρεβάνς επί της Τουρκίας

Μετά από ένα τέταρτο σετ που εξελίχθηκε σε θρίλερ η Εθνική ομάδα βόλεϊ γυναικών επιβλήθηκε 3-1 σετ της Τουρκίας και πήρε… εκδίκηση για την χθεσινή ήττα που δέχτηκε στην πρεμιέρα του European League.

Με εντυπωσιακό τρόπο πήρε τη ρεβάνς επί της Τουρκίας η Εθνική ομάδα βόλεϊ γυναικών, η οποία επιβλήθηκε 3-1 σετ στο δεύτερο μεταξύ τους ματς για την πρεμιέρα της Ευρωπαϊκής Λίγκας.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έδειξε σαφώς καλύτερη εικόνα συγκριτικά με το χθεσινό ματς και είχε το πάνω χέρι στα σετ, όμως η Τουρκία κατάφερε να αντιδράσει στο δεύτερο και να προσπαθήσει για την αντεπίθεση στο τέταρτο.

Παρότι κατάφερε να ισοφαρίσει στα σετ στο 1-1, δεν κατάφερε να κάνει το ίδιο και στο τέταρτο. Η Ελλάδα βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 14-17, όμως με μια εκπληκτική αντεπίθεση ισοφάρισε στο 20-20 και προηγήθηκε 23-20.

Οι Τουρκάλες πήραν ξανά τα ηνία, όμως δεν κατάφεραν να σταματήσουν τις Ελληνίδες που έκαναν μετά από θρίλερ το 3-1 και πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στην Ευρωπαϊκή Λίγκα.

Τα σετ: 27-25, 23-25, 25-22, 26-24

Ελλάδα (Καλμαζίδης) Νομικού 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ, 22% υπ. - 22% άριστες), Χριστοδούλου 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Κιόση 17 (15/43 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Λαμπρούση 12 (10/13 επ., 2 μπλοκ), Μερτέκη 10 (8/32 επ., 2 άσοι, 47% υπ. - 13% άριστες), Γιώτα 1 (1/9 επ.), Αρτακιανού -λ (58% υπ. - 38% άριστες) / Βασιλαντωνάκη, Χαντάβα 11 (7/29 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 31% υπ. - 09% άριστες), Παπαφωτίου, Λαμπρινίδου 6 (5/5 επ., 1 μπλοκ), Στράντζαλη 5 (3/3 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ)
Τουρκία (Γενγκίλ) Γιλμάζ 8 (3/7 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Γιλντιρίμ 9 (8/30 επ., 1 άσο, 42% υπ. - 24% άριστες), Μποζ 19 (17/46 επ., 2 άσοι), Γκουρκαϊνάκ 6 (4/11 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Αϊντινογκιουλαρί, Τσακίρογλου 7 (7/15 επ.,, 35% υπ. - 17% άριστες), Καϊτσάν -λ (47% υπ. - 35% άριστες) / Γκιουλέρ 2 (2/9 επ., 58% υπ. - 25% άριστες), Κεστιρενγκόζ 9 (9/17 επ.), Καρασόι 2 (2 άσοι).